Jenom technika roli ve válce na Ukrajině hrát nemůže, říká plukovník Petráš

Před rokem Vladimir Putin rozpoutal nejrozsáhlejší ozbrojený konflikt v Evropě od druhé světové války. Agresivní akt zdůvodnil obranou ruskojazyčné populace východní Ukrajiny a snahou „denacifikovat a demilitarizovat“ režim sousední země. Jak vývoj války hodnotí Zdeněk Petráš, plukovník generálního štábu v záloze z brněnské Univerzity obrany?

ROZHOVORY RADIOŽURNÁLU Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válka podle analytiků ještě nějakou dobu potrvá

„Frontová linie, kterou nyní vidíme, odráží špatně připravenou operaci ze strany Ruska a morálku a odhodlanost ukrajinských obránců bránit se,“ posuzuje plukovník Petráš současnou situaci | Zdroj: Profimedia

Do jakého bodu dospěl po roce střet na bojových liniích? Respektive jakým okolnostem především připsat nynější zjevně patový stav na frontách?
Domnívám se, že příznačným faktem pro dosavadní vývoj konfliktu, který můžeme sledovat u obou stran, je a bylo střídání ofenzivní činnosti s poměrně vysokou stagnací, která přecházela až do poziční zákopové války, kterou de facto známe z první světové války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud došlo k určitým územním ziskům na straně Ruska, pak určitě nebyly zásadním strategickým cílem, upozorňuje Zdeněk Petráš, plukovník generálního štábu v záloze z brněnské Univerzity obrany

Vzhledem k tomu, že tato ofenzivní činnost ze strany Ruska i ze strany Ukrajiny neměla patřičnou razanci, palebnou podporu, a tím pádem neměla ani potřebné operační vyústění, tudíž stagnace a ztráta operační iniciativy, která byla patrná na obou stranách a která přecházela do opotřebovávací války, byla logickým vyústěním tohoto konfliktu.

Pokud došlo k určitým územním ziskům na straně Ruska, pak určitě nebyly zásadním strategickým cílem. Myslím tím především to, k čemu došlo v oblasti Luhaňska a Doněcka, tedy k separatistickým republikám.

Sněmovna schválila změny v podporách ukrajinských uprchlíků. Jurečka slibuje lepší podmínky kontroly

Číst článek

A frontová linie, kterou nyní vidíme, de facto odráží špatně připravenou operaci ze strany Ruska a morálku a odhodlanost ukrajinských obránců bránit se.

Ale ani na jedné, ani na druhé straně nevidíme zásadní možnosti, které by mohly radikálním způsobem převrátit vývoj dosavadního konfliktu.

Pokud jde o další vývoj na bojištích, klíčové jsou dodávky těžké techniky a munice pro ukrajinskou armádu. Například podle komentáře listu Washington Post pár dnů před výročím agrese se ne právě dostatečně akční a koordinovaný postup aliančních spojenců podepisuje na nynějším statu quo na frontě. A Západ by měl bez váhání vyslat arzenál s větší kapacitou a schopností prolomit aktuální pat. Je to podle vás reálné v nejbližších týdnech, měsících?
Těžko říct, zdali materiální podpora, dodávky zbraní budou realizovány v krátké době na patřičná místa na ukrajinskou frontu a zdali se podaří s pomocí těchto dodávek vyrovnat technologickou a materiální disproporci mezi ukrajinskou a ruskou stranou.

Ale to, co je důležité v tuto chvíli: opakuje se stará známá pravda, že více než moderní technika a materiální nadvláda je ve válce důležitější mít odhodlané vojáky, schopné velení, které se umí orientovat v dané situaci a efektivně řešit vzniklou situaci.

Vítězství je jediná cesta k tomu, aby se agrese už nikdy neopakovala, říká bývalý velvyslanec Perebyjnis

Číst článek

Ten lidský a psychologický faktor – ochota, odhodlání bojovat – je v tuto chvíli výsadou především ukrajinské strany. Že tento faktor nevidíme na ruské straně, dokládá i to, že ruské jednotky se v tuto chvíli nenachází v Kyjevě.

Přestože bychom mohli říci, že dodávky zbraní, dodávky materiálu by měly být ve vyšší kvantitě dodány na Ukrajinu, pořád ten psychologický a lidský faktor odhodlání bojovat hraje důležitější roli.

Polský ministr obrany řekl, že tanky Leopard, které Polsko slíbilo dodat Ukrajině, už jsou v této chvíli na místě. Když se podíváme, jaké všechny druhy obrněných vozidel pěchoty, raketové systémy HIMARS, dělostřelecká munice, moderní obranné protivzdušné systémy Ukrajinci dostávají, které z nich byste označil za důležité?
Všechny tyto druhy zbraní jsou důležité. Kombinace všech těchto druhů zbraní by mohla hrát důležitou roli, ale pořád je nutné mít na zřeteli, že velitelé a štáby musí patřičným způsobem nasměrovat údery, útoky a manévry ve smyslu překvapení a proniknutí do hloubky operační sestavy protivníka a snažit se ruské jednotky vytlačit ze zájmového území. Jenom technika svoji roli nemůže hrát.

Poslechněte si celý rozhovor s plukovníkem Zdeňkem Petráškem, najdete ho nahoře v článku.

Jan Pokorný, vma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme