ODS prověří soudržnost koalice novým hlasováním o Unipetrolu

Občanští demokraté nevyvolají v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, které by otestovalo soudržnost stojedničkové koalice sociálních demokratů, lidovců a unionistů. Grémium opoziční strany rozhodlo, že se na nejbližší schůzi poslanců pokusí prosadit zřízení vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

politici ODS

politici ODS | Zdroj: ČTK

Podle předsedy ODS Mirka Topolánka se tak ukáže, kdo je na čí straně. "Toto hlasování bude faktickým hlasováním o nedůvěře vlády, protože se jasně ukáže, jestli nám vládne koalice nová, rudočervená, která už spolu dlouhou dobu hlasuje," prohlásil Topolánek.

Právě debata o zřízení komise k Unipetrolu byla jednou z příčin současné roztržky vládních stran. Sociální demokraté lidovcům vyčetli, že podpořili opoziční ODS, zatímco ČSSD a komunisté byli při zářijové schůzi dolní komory proti. Postoj KDU-ČSL poté označil premiér Jiří Paroubek za neloajální a skandální.

Lidovci dnes po jednání předsednictva zopakovali, že jsou připraveni plnit koaliční smlouvu. Zřízení vyšetřovací komise k Unipetrolu ale nadále podporují. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek zároveň nabízí ČSSD rozšíření koaliční smlouvy, a to o oblasti, kdy proti sobě strany nesmějí hlasovat. "My jsme samozřejmě k tomu připraveni a velmi rádi, ovšem recipročně. Ten závazek nesmí být jednostranný," řekl Kalousek.

Zatím koaliční smlouva brání vládním stranám proti sobě vystupovat při schvalování státního rozpočtu, daní, ochrany vlastnictví a při klíčových otázkách zahraniční a obranné politiky. Vládní krizi vyvolala nejen podpora ODS ze strany lidovců v kauze Unipetrol. Vztahy v koalici zhoršil i nesouhlas lidovců se zákoníkem práce, který chce ČSSD prosadit s komunisty.

Paroubek se podle ODS zachoval zbaběle, když nejdříve vyzval občanské demokraty k vyvolání předčasných voleb, a když to udělali, jejich představu odmítl. Podle scénáře občanských demokratů bylo možné dospět k volbám ještě do konce roku, kdyby Paroubek toto pondělí rezignoval a vláda třikrát za sebou nezískala důvěru sněmovny. Premiér návrh ODS označil za znásilňování ústavy.

Premiér začal mluvit o dřívějším termínu voleb kvůli lidovcům, které obvinil z čím dál silnějšího příklonu k ODS. Obě strany na víkendovém jednání ČSSD vyzval, aby místo "intrik a podrazů" raději otevřeně vyzvaly k předčasným volbám - a on takovou výzvu přijme. Pokud KDU-ČSL nedá záruky, že bude plnit své závazky, mohly by být volby na přelomu února a března, soudí Paroubek.

Topolánek dnes řekl, že konání předčasných voleb ve volebním roce nemá smysl a výzva k jejich uspořádání vychází podle něj z problémů, kterými prochází vládní koalice. "Pokud premiér Paroubek chce předčasné volby, ať udělá všechny kroky, aby mohly být. Nejsme to my, kdo ty kroky má v ruce," řekl předseda ODS.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme