Situace v Evropě zůstává podle WHO vážná, nejvíc obětí na světě má v přepočtu Česko

V Evropě zemřelo přes milion lidí nakažených koronavirem, informovala ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Šéf její evropské pobočky Hans Kluge řekl, že situace na kontinentu zůstává vážná. Každý týden je z Evropy hlášeno 1,6 milionu nových případů nákazy.

Ženeva (Aktualizováno: 20:18 15. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Každý týden je z Evropy hlášeno 1,6 milionu nových případů nákazy (ilustrační foto) | Foto: Johan Nilsson | Zdroj: TT News Agency/Reuters

Podle statistik Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 dlouhodobě sleduje, zemřely na celém světě téměř tři miliony lidí nakažených koronavirem. Nejzasaženější jsou Severní a Jižní Amerika, následované Evropou. V absolutních počtech nejvíce úmrtí pacientů s covidem evidují Spojené státy, Brazílie a Mexiko.

WHO do evropské oblasti řadí celkem 53 zemí. Kluge také řekl, že se díky vakcinaci snižuje výskyt covidu-19 mezi nejstaršími lidmi a klesá i podíl pacientů nad 80 let mezi mrtvými. Nyní je to 30 procent, nejméně od začátku pandemie.

Z evropských a současně světových zemí má v současné době nejvíc obětí koronaviru SARS-CoV-2 na milion obyvatel Česká republika, a to 2638 při celkovém počtu 28 229 mrtvých. Následuje malé San Marino s 2534 mrtvými na milion obyvatel (celkově 86 mrtvých) a Maďarsko, kde zemřelo 2512 lidí na milion obyvatel (celkově 24 265 mrtvých). Tabulku deseti nejpostiženějších zemí v Evropě, které jsou současně i nejpostiženější ve světě, uzavírá Slovensko s 1978 mrtvými na milion obyvatel (celkem 10 798 obětí). Průměrný počet obětí v Evropě na milion obyvatel činí 1289, celkově tu podle čtvrtečních informací Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo už přes milion lidí nakažených koronavirem.

Z mimoevropských zemí jsou na tom nejhůř USA, které mají 1705 mrtvých na milion obyvatel při celkovém počtu 564 402 obětí, následuje Brazílie s 1703 mrtvými na milion (celkově 361 884 obětí) a Peru s 1693 mrtvými na milion (celkem 55 812 obětí).

ČTK, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme