Opozice ve sněmovně neprosadila diskuzi k ministerským kauzám
Opozice ve sněmovně neuspěla s návrhem, aby se poslanci zabývali protesty lékařů a ministerskými kauzami. Sociální demokraté spolu s komunisty chtěli na půdě dolní komory řešit údajné plýtvaní peněz během českého předsednictví Evropské unii nebo sledovaní politiků firmou ABL. Koaliční poslanci však zařazení těchto bodů zamítli.
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka postoj stran vládní koalice považuje za snahu umlčet opoziční názor. „Zdá se, že vládní koalice tady prosazuje zákon mlčení - neříkejme pokud možno vůbec nic, aby se neprozradilo nic o tom, co se dělo nekalého. Obávám se, že vládní koalice fakticky vyřazuje sněmovnu ze hry,“ uvedl.
„A pokud by pokračoval přístup premiéra k těmto kauzám tak, že je odmítá řešit, nevylučuji, že možná v budoucnu se k tomuto tématu se vrátíme formou mimořádné schůze Poslanecké sněmovny,“ dodal Sobotka.
Kvůli údajnému plýtvání peněz v době předsednictví Česka Radě Evropské unie komunisté požadují okamžitou rezignaci ministra obrany Alexandra Vondry. Ten o kauze mluvil na poslaneckém klubu ODS, a jeho vysvětlení bylo prý přijato s pochopením.
„Pokud jde o opozici, myslím si, že je tam nutné všechny faktury a další věci zauditovat, položit prostě k sobě. Já věřím, že se pravda nakonec ukáže, že to jsou mnohé dezinformace. Já se zodpovědnosti nezbavuji. Ale zároveň jsem si jist, že to, co se psalo, zdaleka neodpovídá pravdě,“ řekl Vondra.
Také ministr dopravy Vít Bárta musel dnes poslancům Věcí Veřejných objasnit kauzu okolo sledovaní politiků bezpečnostní agenturou ABL. Podle slov šéfky poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí klub jeho vysvětlení přijal.
VV a TOP 09: Údajné plýtvání při předsednictví EU se musí vyšetřit
Věci veřejné a také TOP 09 a Starostové však požadují důkladné vyšetření údajného plýtvání při českém předsednictví EU. Podle vedení TOP 09 by v případě, že policie prokáže trestný čin, měly zodpovědné osoby odstoupit z funkce.
Radiožurnálu stanovisko sněmovního klubu TOP09 potvrdil jeho předseda Petr Gazdík: „My samozřejmě máme závažné pochybnosti a kauzu považujeme za velmi podobnou kauze Drobil. Jen s tím rozdílem, že v kauze Drobil se jednalo o věci, které se měly stát v budoucnu, zatímco tady se jedná o věci, které se už staly.“
„Proto má policie celou řadu relevantních důkazů, které jí poskytují dostatečný základ pro to, aby určila, zda se tady stal trestný čin nebo ne. Pokud ano, kdo jej spáchal a kdo za něj nese odpovědnost. My v tomto policii důvěřujeme a věříme, že věc vyšetří a bude z ní vyvozena nejen trestně právní, ale také politická odpovědnost,“ dodal.