Organizace chtějí monitorovat zákulisí předvolební kampaně. Zejména transparentní financování

Česko brzy zažije jednu z nejbouřlivějších předvolebních kampaní v historii, upozornil ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Společně s dalšími organizacemi se proto chystá nabídnout voličům co nejvíc informací o finančním pozadí volebního boje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby (ilustrační foto)

Prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V České republice totiž stále neexistuje zákon, který by politické strany zavazoval zveřejňovat údaje o sponzorech nebo spolupracujících agenturách či poradcích. Suplovat tento nedostatek chce také občanské sdružení Naši politici.

„Voličům nabídneme před volbami komplexní informační zdroj, kde bude možné dozvědět se základní informace o lídrech jednotlivých politických stran ve všech krajích, o jejich profesní i politické minulosti, o případných kontroverzních kauzách, ve kterých figurují. A zároveň společně s kolegy z Transparency International budeme monitorovat transparentnost financování těchto politických kampaní a budeme se snažit poukazovat na případné nedostatky,“ přibližuje záměr předseda sdružení Jiří Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda občanského sdružení Naši politici Jiří Fiala přiblížil záměr zveřejňovat informace o účastnících předvolebního boje

Shánět potřebné informace bude ale obtížné. Strany nemusí mít transparentní účty a není stanoven ani limit, kolik mohou za kampaň utratit. Právě absence příslušné právní normy je podle Fialy jedním z faktorů, který vytváří stávající korupční prostředí.

Zákon o financování politických stran sice připravila vláda Petra Nečase, sněmovna už o něm ale rozhodnout nestihne, takže předloha padá.

„Je to samozřejmě velká škoda, byť je třeba říci, že zákon v podobě, v jaké byl poslán do Poslanecké sněmovny, byl poměrně velmi slabým odvarem toho, co by bylo potřeba přijmout, a zcela v něm chyběly naprosto zásadní prvky, jako je například vytvoření úřadu na kontrolu financování politických stran, který by měl reálné pravomoci a reálnou možnost uskutečnit nějaké sankce,“ myslí si Fiala.

Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme