Organizace chtějí monitorovat zákulisí předvolební kampaně. Zejména transparentní financování
Česko brzy zažije jednu z nejbouřlivějších předvolebních kampaní v historii, upozornil ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Společně s dalšími organizacemi se proto chystá nabídnout voličům co nejvíc informací o finančním pozadí volebního boje.
V České republice totiž stále neexistuje zákon, který by politické strany zavazoval zveřejňovat údaje o sponzorech nebo spolupracujících agenturách či poradcích. Suplovat tento nedostatek chce také občanské sdružení Naši politici.
„Voličům nabídneme před volbami komplexní informační zdroj, kde bude možné dozvědět se základní informace o lídrech jednotlivých politických stran ve všech krajích, o jejich profesní i politické minulosti, o případných kontroverzních kauzách, ve kterých figurují. A zároveň společně s kolegy z Transparency International budeme monitorovat transparentnost financování těchto politických kampaní a budeme se snažit poukazovat na případné nedostatky,“ přibližuje záměr předseda sdružení Jiří Fiala.
Předseda občanského sdružení Naši politici Jiří Fiala přiblížil záměr zveřejňovat informace o účastnících předvolebního boje
Shánět potřebné informace bude ale obtížné. Strany nemusí mít transparentní účty a není stanoven ani limit, kolik mohou za kampaň utratit. Právě absence příslušné právní normy je podle Fialy jedním z faktorů, který vytváří stávající korupční prostředí.
Zákon o financování politických stran sice připravila vláda Petra Nečase, sněmovna už o něm ale rozhodnout nestihne, takže předloha padá.
„Je to samozřejmě velká škoda, byť je třeba říci, že zákon v podobě, v jaké byl poslán do Poslanecké sněmovny, byl poměrně velmi slabým odvarem toho, co by bylo potřeba přijmout, a zcela v něm chyběly naprosto zásadní prvky, jako je například vytvoření úřadu na kontrolu financování politických stran, který by měl reálné pravomoci a reálnou možnost uskutečnit nějaké sankce,“ myslí si Fiala.