Tání sněhu může zvednout hladiny toků. Pohotovost je v Pošumaví, Krkonoších nebo v Jeseníkách

V podhůří západních Krkonoš a také Jeseníků může tání sněhu od pondělního poledne zvednout hladiny toků, varují meteorologové. Až druhé povodňové stupně na řekách čekají od pondělního večera do středy v Pošumaví. Vyplývá to z výstrahy, kterou v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tání sněhu a ledu může zvednout hladiny toků (ilustrační foto) | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

V Česku se v posledních dnech výrazně oteplilo, na většině stanic ČHMÚ na silvestra i Nový rok byly překonány mnohdy desítky let platné teplotní rekordy. Nejvyšší naměřené teploty v obou dnech přesáhly 15 stupňů Celsia a 15,7 stupně v Kopistech na Mostecku byla dokonce vůbec nejvyšší novoroční teplota zaznamenaná v celém Česku. Sníh na horách tak rychle ubývá.

V podhůří Jeseníků a západních Krkonoš nehrozí podle výstrahy vylévání vody z břehů, mohou ale padat podmáčené stromy. Lidé by se proto neměli pohybovat v korytech toků ani vyjíždět na lodích. Varování platí do odvolání pro oblast Jilemnice, Semil, Tanvaldu a Železného Brodu, pod Jeseníky pro oblast Králíků, Rýmařova, Jeseníku, Šumperku a Zábřehu.

Stejná výstraha platí od pondělních 18.00 do středečního poledne pro podhůří centrální Šumavy, tam navíc podle meteorologů mohou hladiny na některých úsecích v povodí horní Otavy a Vltavy nad lipenskou přehradou vystoupat až na druhý povodňový stupeň pohotovosti. Pozor si mají lidé dávat v oblasti Českého Krumlova, Prachatic, Strakonic, Vimperku, Horažďovic a Sušice.

Většinou jen první povodňové stupně bdělosti se v Podkrkonoší a pod Beskydami objevovaly na některých místech už v minulých dnech. Tání sněhu na horách může zastavit až ochlazení předpovídané na středu. Od čtvrtka by mělo v noci opět mrznout a může také sněžit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme