Na tramvajové trati v Hloubětíně testují unikátní protihlukovou stěnu. Je nejnižší v Evropě

Hluk projíždějících tramvají v pražském Hloubětíně bude od čtvrtka tlumit unikátní protihluková stěna. S výškou 30 centimetrů je vůbec nejnižší v Evropě. Vyvinul ji tým z katedry železničních staveb Fakulty stavební ČVUT. Díky umístění blízko kolům tramvají sníží hluk až o pět decibelů.

FOTO Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tmavá rozebíratelná stěna stojí na zhruba 50metrovém úseku mezi zastávkami Nový Hloubětín a Vozovna Hloubětín. Svou velikostí připomíná spíše vyšší obrubník. Hlavní totiž bylo, aby stála blízko kolejnice.

„Existuje takové jednoduché pravidlo, že čím s tím opatřením jdete blíž ke zdroji, tím je účinnost větší,“ vysvětluje Radiožurnálu vedoucí katedry železničních staveb ČVUT Martin Lidmila.

Důležitou roli hraje ovšem také použitý materiál, který zvládne zvukové vlny pohltit. „Použili jsme drcené automobilové pneumatiky. Povrch je si potřeba představit spíše porézní. Zvuk se musí dostat do struktury materiálu a v něm dojde k mnohonásobnému odrazu, a tím klesá energetická schopnost hluku,“ dodává Lidmila.

Dlouhodobý účinek nových stěn budou pracovníci ČVUT zkoumat od července. 

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme