Magistrát v Praze plánuje do dvou let otevřít hospic pro umírající děti, zatím není jasné na jakém místě

Praha chce do dvou let otevřít první dětský hospic. Novinku oznámilo vedení magistrátu. Taková péče o těžce nemocné nebo umírající děti v hlavním městě chybí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocné dítě

Paliativní péči dětem poskytují i domácí hospice. | Zdroj: Pexels | CC0 1.0

Dětský hospic bude lůžkové zařízení, kde se zdravotníci nebudou starat jenom o umírající děti, ale i o ty, které jsou dlouhodobě nemocné. Svým způsobem by hospic měl pomoct i rodičům.

Nemocnicím chybí přes tisíc sester a stovky lékařů. Podívejte se, jak je na tom ta vaše

Číst článek

„Máte-li těžce nemocné dítě a potřebujete si něco zařídit, tak vy nemůžete to dítě dát například do nemocnice, byť potřebuje zdravotní péči, protože nemá akutní komplikace, tak vy se o něm musíte starat 24 hodin denně. Tuhle mezeru by měl vyplnit ten dětský hospic,“ vysvětluje primářka domácího hospice Cesta domů Irena Závadová.

Kde by takový hospic mohl být a jestli bude muset kvůli němu město postavit třeba úplně novou budovu, to zatím není jasné. Podle vedení magistrátu by ale měl fungovat do dvou let.

O děti v poslední fázi života se dokáže postarat třeba speciální tým zdravotníků v Motole. Paliativní péči dětem poskytují i domácí hospice. O ty je teď i mezi dospělými podle magistrátu velký zájem. Většina z 12 tisíc lidí, kteří ročně v Praze zemřou, si podle statistik města přeje odejít doma. Jenže dvě třetiny z nich končí svůj život v nemocnicích. Praha proto chce do pěti let navýšit kapacity hospiců. Ideálně tak, aby se většina potřebných lidí dostala k paliativní péči do 48 hodin.

Jessica Petrů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme