Třicítky budou na většině území pokračovat do pondělí. Bouřky přinesou ochlazení

Nynější vedra vydrží na většině území republiky ještě v pondělí, kdy začíná astronomické léto. S výjimkou západu a severozápadu Čech ukáže teploměr i po víkendu znovu přes 31 stupňů Celsia. Zatím nejteplejší den letošního roku se čeká v neděli, kdy může být až 36 stupňů. Od západu přijdou večer bouřky, které se nadcházející týden mohou objevit v celé republice, vyplývá z aktuální výstrahy meteorologů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nynější vedra vydrží na většině území republiky ještě v pondělí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Během neděle mohou v západní polovině Čech s výjimkou Karlovarského kraje a části východních Čech překračovat nejvyšší teploty 34 stupňů, jinde bude přes 31 stupňů.

Horké počasí ukončí v západní polovině republiky silné bouřky, které mohou provázet nárazy větru s rychlostí až 80 kilometrů za hodinu a kroupy. V menší míře by se mohly objevit i přívalové srážky, dodali meteorologové.

Tropické počasí ukončí v neděli bouřky. V Česku dál platí varování před vznikem požárů

Číst článek

Zatímco v západní polovině Čech přinesou bouřky mírné ochlazení, jinde budou teploty v pondělí znovu stoupat nad tropickou třicítku. Odpoledne ale dorazí i do zbytku republiky bouřky, které mohou být místy silné s přívalovými srážkami, nárazy větru a kroupami. Vyskytovat se mohou až do pátku, ochladí se.

Kvůli suchému a horkému počasí dál platí varování před vznikem a šířením požárů.

Česko v sobotu poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů Celsia. Teplotní rekord překonalo 40 stanic. Nejtepleji bylo stejně jako v předchozích dvou dnech v Plzni-Bolevci, a to 35,7 stupně. Dnes se čekají ještě o zhruba jeden stupeň vyšší maximální teploty.

Velmi vysoké teploty představují zátěž pro lidský organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. V dopravě se mohou poškodit kolejnice na železničních tratích nebo zvlnit asfalt, což se v sobotu stalo na dálnici D35 na Olomoucku.

Lidé by měli pít hodně neslazených nealkoholických nápojů v kombinaci s minerálními vodami. Vhodné je omezit tělesnou zátěž, nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách a nenechávat děti ani zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat malým dětem, starším a nemocným občanům, doporučili meteorologové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme