Přehled tisku: hospodaření s vodou, Staňkovi nástupci, pokuty pro prodejce cigaret a sekání trávy

V pátečním tisku se dočtete o nápadech, jak ušetřit za vodu. Přichází s nimi Mf Dnes. Lidové noviny píšou o možných kandidátech na nového ministra kultury a deník E15 upozorňuje na to, že prodejcům cigaret hrozí milionové pokuty. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodejcům cigaret hrozí milionové pokuty - to je titulek deníku E15. | Foto: Filip Jandourek

Mf Dnes

Napouštěním dřezu při mytí nádobí nebo instalací úsporného zařízení na sprchu - i tak se dá ušetřit voda. Rady, jak čelit dlouhodobému suchu, přináší Mf Dnes. Podle deníku totiž i přes květnové deštivé počasí pokračuje na polovině území Česka půdní sucho. Aktuální srážky sice zalijí pole i zahrady a zlepší situaci půdního sucha, stavu podzemních i povrchových vod ale příliš nepomůžou, upozorňuje Mf Dnes. Stejně jako loni bude ve studnách chybět voda a řada obcí bude odkázaná buď na zásobování cisternami, nebo na povrchovou vodu. Stát proto chce propojit vodovody. Průměrný Čech podle Českého statistického úřadu spotřebuje denně skoro 90 litrů vody – nejvíc na sprchování, používání WC a praní.

Mám jen SMS, Staňkův odchod chci na papíře, řekl Babiš. Až poté informuje Zemana

Číst článek

Lidové noviny

Novým ministrem kultury by se podle Lidových novin mohl stát dosavadní šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí. V úvahu připadá podle deníku taky generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale zatím nechce o novém kandidátovi mluvit. Lidové noviny píší, že oba adepti na ministra kultury pocházejí z Moravy, což není náhoda. Podle deníku chce předseda Hamáček vyvážit složení ministrů tak, aby byla zastoupena všechna ideová křídla a silové regiony sociální demokracie. Ivan Krejčí je divadelní režisér a pochází ze severní Moravy. Je členem ČSSD a za stranu už několikrát kandidoval.

E15

Prodejcům cigaret hrozí milionové pokuty – to je titulek deníku E15. Podle evropského nařízení musí být každý, kdo chce v Česku obchodovat s cigaretami vyrobenými po 20. květnu, registrovaný u Státní tiskárny cenin. A musí mít taky unikátní identifikační kód. Ten si zatím vyřídila jen necelá třetina ze zhruba čtyřiceti tisíc obchodníků. Prodejci, mezi kterými jsou převážně trafikanti, měli na získání kódu zhruba měsíc. Podle deníku E15 od pondělka nastane situace, kdy trafikanti bez identifikačních kódů budou sice dál prodávat staré zásoby cigaret a baleného tabáku, ale narazí u nového zboží vyrobeného po 20. květnu. V případě, že kontrola odhalí pochybení, hrozí prodejci pokuta až tři miliony korun, výrobcům a distributorům pak za neoznačení výrobku až padesát milionů korun.

‚Reakce na klimatické změny.‘ Pardubice chrání stromky před suchem vodními vaky

Číst článek

Deník

Kvůli suchu musí některá města změnit způsob sekání trávy. Regionální Deník popisuje případ Nového Města na Moravě. To se rozhodlo, že nebude stříhat trávník nakrátko a v několika vybraných lokalitách nechá trávu volně růst po celé vegetační období. Regionální Deník vysvětluje, že když je velké sucho a teplo, tak se trávník nízkým sečením ničí. Proto se v Novém Městě na Moravě rozhodli sekat nízko pouze na jaře, když je hodně vláhy. První seč bude na pět centimetrů. V létě, až budou horka, začnou trávníky sekat vysoko – zhruba na deset až patnáct centimetrů. Ve vyšší trávě se totiž drží rosa, a to napomáhá místnímu mikroklimatu. Když se pak rosa sráží, zavlažuje stébla.

Deník N

Česká tajná služba BIS se podle zprávy ruského ministerstva zahraničí údajně snaží zamlčovat roli Sovětského svazu při osvobození Evropy. Tématu se věnuje Deník N. Ruská zpráva kritizuje taky to, že Český svaz bojovníků za svobodu vedený Jaroslavem Vodičkou přišel o podporu Senátu, pražského magistrátu i peníze některých dalších měst. Zprávu, která nese podtitul „o situaci kolem heroizace nacismu nebo rozšíření neonacismu“, zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí krátce před výročím porážky hitlerovského Německa. Vůči Česku mají ruští úředníci několik výtek – nelíbí se jim hlavně to, že BIS kritizovala způsob, jakým se na českých školách prezentují moderní dějiny.

Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme