Petr Pavel uvítal Válkovu dohodu s lékaři. Podle něho se ale nejedná o systémové řešení

Prezident Petr Pavel uvítal dohodu ministerstva zdravotnictví s lékaři, kterou v pondělí oznámil ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Nepovažuje ji ale za systémové řešení. Problémy se nevyřeší pouze navýšením platů v oboru, řekla hlava státu na úterní tiskové konferenci při návštěvě Královéhradeckého kraje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel a jeho manželka Eva při návštěvě Královéhradeckého kraje

Prezident Petr Pavel uvítal dohodu ministerstva zdravotnictví s lékaři, kterou v pondělí oznámil ministr Vlastimil Válek | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Nabídka, se kterou podle Válka souhlasily Česká lékařská komora i zdravotnické odbory, je růst výdělků lékařů o 5000 až 15 000 korun měsíčně podle stupně vzdělání a u ostatních zaměstnanců nemocnic o pět procent.

Finální dohodu chtějí zúčastněné strany podepsat v pátek, poté by měli lékaři stáhnout výpovědi z přesčasové práce, kvůli kterým je od začátku prosince v různé míře omezený provoz nemocnic.

Protest lékařů by mohl skončit s pátkem. Komora i odbory souhlasí s růstem platů až o 15 000 korun

Číst článek

Pavel řekl, že v principu vždy uvítá dohodu před konfrontací. Tuto však nepovažuje za systémové řešení. Za nutné považuje jednat o systému vzdělávání lékařů, přesčasech i o poměru mezi odbornou a administrativní prací lékařů.

Bonifikace pro nemocnice

„Problémů k řešení je celá řada. Pokud nechceme řešit příští rok nebo v nadcházejících letech stejné problémy jako teď a potom je zalepit další záplatou, musíme se problematice věnovat systémově,“ podtrhl prezident.

Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka se peníze přímo k zaměstnancům dostanou po podepsání úhradového dodatku mezi pojišťovnou a nemocnicí. Jejich přijetí chce zajistit speciální bonifikací pro nemocnice. „Součet bonifikačního úhradového mechanismu a základu, který je ve vyhlášce, tvoří těch 9,8 miliardy,“ uvedl v pondělí.

Kalousek: Slíbit nesplnitelné? Fiala neříká pravdu, stát nemůže garantovat platy v nestátních zařízeních

Číst článek

Právě touto nabídkou se minulý čtvrtek podařilo premiérovi Petru Fialovi (ODS) jednání s lékaři odblokovat poté, co nabídku ministerstva zdravotnictví o nárůst o 8,5 miliardy po několika měsících jednání odmítli. Návrh ještě chtějí posoudit lékařské odbory.

Změna zákoníku

Pokračovat bude dál i příprava samostatného zákona o odměňování zdravotníků. „Musíme změnit způsob odměňování zdravotníků. Pokud to jenom trochu půjde, tak ho provázat s úhradovou vyhláškou,“ řekl v pondělí ministr Válek.

Úhradová vyhláška je dokument, kterým ministerstvo stanoví rozdělení meziročního nárůstu peněz z veřejného zdravotního pojištění mezi jednotlivé segmenty zdravotní péče. Bude podle něj také třeba znovu změnit zákoník práce a zavést směnný provoz tam, kde lékaři nepřetržitě pracují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme