Průzkum Práva zjistil, že s nucenou správou VZP souhlasí většina lidí
Deník Právo si nechal udělat průzkum od agentury STEM o nucené správě VZP. Většina veřejnosti si myslí, že to byl nutný krok. Úspěšné manažerky v Česku boří mýty, tvrdí Hospodářské noviny. Zákonodárci v Lidových novinách přiznali, že se při výběrových řízeních setkávají s korupcí. Pozemky, které patřily Praze od první republiky, získal bezplatně soukromník, píše Mladá fronta Dnes.
Většina lidí souhlasí s nucenou správou ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro Právo. S rozhodnutím ministra zdravotnictví Davida Ratha souhlasí 54 procent lidí. Dvě pětiny občanů si pak myslí, že se Rathovi podaří zlepšit situaci ve zdravotnictví. Podle analytiků STEMu je to sice menšina, ale ve srovnání s nedůvěrou vůči Rathovým předchůdcům ve vládní funkci jde o relativní úspěch nového ministra.
Analytici zjistili, že s výjimkou ODS příznivci všech parlamentních stran se zásahem ve VZP souhlasí. Ukázalo se také, že více než polovina lidí věří Rathovi, že za miliardové dluhy si může pojišťovna sama. Tvrzení ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřiny Musílkové, že špatnou situaci pojišťovny zavinilo ministerstvo, nevěří 60 procent dotázaných. Musílková má velké zastání jen u ODS, uvádí Právo.
Úspěšné manažerky v Česku boří mýty, informují Hospodářské noviny. Ženy sice tvoří polovinu populace, ale jen zlomek jich řídí firmy. Mýtem, který živí muži, je vyšší citlivost manažerek a jejich sociální vnímání. Přitom pokud to je pro vývoj firmy nutné, žena dokáže navrhnout a prosadit strategická rozhodnutí stejně razantně jako muž.
Přes některé shodné rysy jednání se ale manažerky od svých mužských protějšků odlišují. Jsou pečlivější, při jednání vnímají nejen slova, ale i mimiku partnerů. Dovedou lépe vnímat jejich motivaci a tu pak využívají při řízení. Dovedou také lépe kombinovat a dodržují řády a pravidla. Podle prezidentky Asociace podnikatelek a manažerek Zdenky Holcmanové ženy také nefigurují v úplatkářstkých aférách. Stejně tak je vyloučené, aby lákaly odboráře na radovánky do nočních podniků, uzavírají Hospodářské noviny.
Čeští zákonodárci v průzkumu Lidových novin přiznali, že se při výběrových řízeních setkávají s korupcí. Každý šestý se podle zjištění listu setkal s prosbou, aby ze své funkce některé výběrové řízení ovlivnil. A každý dvacátý přiznává, že mu někdo v takovém případě nabízel úplatek. Podle samotných politiků jde ale jen o špičku ledovce. S nabídkou úplatků se prý setkávají mnohem častěji.
Poslance kontaktují nejen lobbisté, ale i samotní majitelé společností, o kterých zákonodárci rozhodují. Z průzkumu Lidových novin dále vyplynulo, že se necelá polovina poslanců a senátorů s podobnými lobbisty stýká pravidelně. 23 procent zákonodárců v této souvislosti přiznává, že si jejich rady bere k srdci a mnohdy se podle nich také rozhoduje. Zprůhlednit kontakty poslanců s lobbisty se zatím neúspěšně snaží šéf sněmovny Lubomír Zaorálek, dodává list.
Pozemky, které patřily Praze od první republiky, získal bezplatně soukromník, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Stačilo totiž jediné rozhodnutí úředníka magistrátu, aby město přišlo o lukrativní pozemky v Běchovicích a Dubči. Ředitel magistrátního odboru správy majetku totiž rozhodl, že se jich město dobrovolně vzdá. 170 hektarů pozemků v hodnotě více než tři čtvrtě miliardy korun tak padlo do rukou akciové společnosti Xaverov.
Šlo přitom o pozemky, ze kterých některé patřily hlavnímu městu už od roku 1882. Většinu z nich pak Praha koupila ve dvacátých letech. Pozemky leží na lukrativních místech v rozvojovém území Běchovic, ale také pod trasou budoucího dálničního obchvatu města a rychlostního spojení Prahy s Kolínem, píše Mladá fronta Dnes.