První kotel z Prahy už je v Hradci Králové

Už šestý den jsou tisíce domácností v Hradci Králové bez pravidelného přísunu tepla a teplé vody. Koncem týdne by se však měla situace zlepšit. Do města už totiž dorazil jeden ze dvou plynových kotlů, které budou obyvatelům města dodávat z areálu strojírenského podniku ZVU. V areálu Elektrárny Opativice pokračují další práce. Postiženo je na 55 tisíc domácností, které se pravidelného topení dočkají pravděpodobně až koncem týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárny Opatovice | Zdroj: ČTK

V areálu samotné elektrárny už byl odstraněny trosky a konstrukce nad jedním z kotlů. "Souběžně už s tím probíhá oprava jako taková," říká primátor Oldřich Vlasák. Podle něj by záložní kotle v Hradci Králové mohly být v provozu už zítra. "To znamená už v průběhu soboty a neděle by mohl dodávat do Hradce Králové teplo."

Mluvčí Pražské teplárenské Šárka Drobná dodává, co bude s kotly po plném obnovení provozu Eleketrárny Opatovice. "Dnešní realita je ta, že by se tyto kotle měly vrátit zpátky do Prahy. Pražská teplárenská má několik dalších zdrojů, o kterých bychom mohli jednat o jejich odprodeji." Oldřich Vlasák pak ujišťuje: "My jako město budeme chtít, aby tady byl náhradní zdroj."

Hradci mají částečně pomoci dva sedmnáctimegawattové kotle z Prahy. První z nich do Hradce Králové dorazil během noci. Teplo pro temperování bytů by kotle měly dodávat od soboty.

Kritická situace s teplem se po sobotní havárii v opatovické elektrárně dotýká asi 200 tisíc lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci. Příznivější situace je v Pardubicích, které vedle záložního zdroje z Opatovic ještě zásobuje podniková teplárna chemičky Synthesia. V Hradci Králové žádný záložní zdroj není a v nevytápěných bytech teplota klesá k 15 stupňům.

Východočeská energetika nabízí lidem postiženým havárií v Opatovické elektrárně výhodnější sazby. Mnoho obyvatel Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi totiž topí pomocí přímotopů a zejména starší typy těchto přístrojů mají velkou spotřebu energie. "Budeme se snažit přispět lidem, kteří normálně přímotopy neužívají a používají sazbu D1 pro vyloženě malou sazbu elektřiny. V případě, že přepočtem zjistíme, že by pro ně bylo výhodnější být v sazbě D2, tak jim krátkodobě umožníme výhodnější odběr elektřiny na období, kdy budou postiženi nedodávkou tepla," uvedla mluvčí firmy Zlata Pávová.

Havárii způsobil pád střechy na kotelnu elektrárny, při němž bylo poškozeno všech šest kotlů na výrobu teplé vody. Proč k tomu došlo, to objasní až odborné posudky. Ty mají být hotovy během několika týdnů. Podle hrubého odhadu vznikla při havárii škoda do 100 miliónů korun. Policie také šetří, zda nedošlo k trestnému činu obecného ohrožení.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Stanislav Vintr, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme