Klaus, Prymula a Faltýnek zaplatí nakonec pokutu tři tisíce korun. Neměli na veřejnosti roušku

Bývalý prezident Václav Klaus dostane podle České televize v nejbližších dnech od pražské hygienické stanice rozhodnutí o pokutě 3000 korun za nenošení roušky na veřejnosti, tedy nedodržení vládního nařízení. Stejná sankce čeká bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka za to, že 21. října navštívili restauraci, která měla být kvůli šíření koronaviru uzavřena, a vyšli z ní bez roušky.

Praha (Aktualizováno: 16:02 8. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident Václav Klaus (vlevo), šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (uprostřed) a bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula dostali pokutu za nenošení roušky na veřejnosti | Zdroj: Český rozhlas

Pražská hygiena potvrdila, že se ve správních řízeních zabývá veřejně známými osobami, jména však nesdělila s odkazem na legislativu.

Prymula České televizi řekl, že pokutu bude akceptovat: „Já se proti tomu odvolávat nebudu.“

‚Na to jsme moc krátcí páni.‘ Vyšehradská kapitula nakonec nájemní smlouvu s restauratérem neukončí

Číst článek

Faltýnek žádnou informaci od hygieny ani od jiných orgánů zatím neobdržel, ani ho nikdo neoslovil. „Nicméně uhradím okamžitě, co mi bude uloženo,“ napsal.

Mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík potvrdil, že stanice nyní dokončuje několik správních řízení týkajících se veřejně známých lidí, které bude o výsledcích v nejbližších dnech informovat. Konkrétní jména však nesdělil.

„Vzhledem k zákonné úpravě, podle které je správní řízení vedené správním orgánem výhradně neveřejné, nelze k daným záležitostem sdělovat jakékoli bližší podrobnosti,“ uvedl.

Po schůzce, při které byl vyfotografován, jak bez roušky vychází ze zavřené vyšehradské restaurace, skončil ve funkci ministra. Schůzky se tehdy účastnil i Faltýnek a další lidé.

Prymula již dříve připustil, že schůzka byla politická chyba. Faltýnek tehdy uvedl, že nechá na hygieně posoudit své prohřešky a v případě pokuty požádá Poslaneckou sněmovnu o vydání k správnímu řízení.

Majitel restaurace zatím podle České televize potrestán nebyl, protože pražský magistrát ještě ve věci nerozhodl. Stále totiž čeká na jeho vyjádření.

Odpůrce roušek

Klaus byl na veřejnosti bez zakrytých úst a nosu při oslavách výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. Bez roušky ale na veřejnosti vystoupil opakovaně, nicméně na Národní třídu dorazilo 17. listopadu více lidí bez nařízené ochrany dýchacích cest.

Policisté na Národní třídě zadokumentovali několik osob, které neměly zakryté dýchací cesty. Mezi nimi byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámíme správnímu orgánu.

09:31 – 17. 11. 2020

12 223

Policisté k tomu tehdy na twitteru uvedli, že na Národní třídě zadokumentovali několik takových lidí, mezi kterými byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámí policie správnímu orgánu, dodala policie tehdy na twitteru.

Klaus píše Blatnému. Nelíbí se mu, že ho ministerstvo zdravotnictví uvádí na stránce o dezinformacích

Číst článek

Klaus odmítá nosit roušku dlouhodobě. Nevzal si ji ani na připomínku výročí 28. října. „Já to dělám programově a záměrně, a když člověk něco dělá programově, tak to nepovažuje za chybu a za druhé považoval bych za nedůstojné, kdybych dělal to, co dělá řada našich politiků, že se začne omlouvat,“ řekl tehdy v rozhovoru pro ČTK.

Má svou představu o významu roušek. Podle něj je koronavirus pouhým nástrojem přeměny světa. Lidé, kteří nosí roušky, jsou podle něj „vítači migrantů“. „Rouškaři jsou lidi, kteří si přejí posilu Evropské unie a rychlé přijetí eura, já bych viděl řadu takových doplňujících charakteristik,“ dodal.

Ministerstvo zdravotnictví s odkazem na společnost Semantic Visions a Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám uvádí jméno bývalého prezidenta na svých stránkách v sekci Dezinformace o covidu-19. Je podle nich příkladem autora „výrazných výroků“, které používají dezinformační weby pro podporu „dezinformací a konspiračních teorií“.

Klaus se proti tomuto označení ohradil a požádal ministra Jana Blatného (za ANO), aby tato poznámka z webu zmizela. Resort to ale odmítl.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme