Psychiatři znají systém, který odhalí zhoršující se stav pacientů. Pojišťovny ho odmítají hradit

Čeští psychiatři tvrdí, že vyvinuli jedinečný počítačový program, který pomáhá předcházet prudkým záchvatům psychózy. Systém ITAREPS umožňuje lékařům na dálku kontrolovat stav pacienta a když se zhorší, včas zasáhnout. Tvůrci projektu ale narazili u pojišťoven, které odmítají program hradit. Ministerstvo zdravotnictví se ho teď chystá podpořit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Tomáš Adamec

Pomocí ITAREPSu pacienti vyplňovali každý týden dotazník, který jejich lékař kontroloval. A když v odpovědích objevil varovné příznaky, pacienty okamžitě kontaktoval, případně jim upravil dávky léků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O systém ITAREPS, umožňující podle psychiatrů včas odhalit zhoršující se stav pacientů, se zajímala redaktorka Evelyna Kulíšková

Program využívala asi tisícovka nemocných v Česku a dalších několik stovek v Japonsku, kde program ušetřil až 90 procent dnů, které pacienti strávili v léčebnách.

„Byly dvě stejné skupiny, byly sledovány rok. Ve skupině kontrolní měli kolegové v Japonsku přes 700 hospitalizačních dnů, ve skupině s ITAREPSem jich bylo 34,“ říká tvůrce projektu Filip Španiel z Psychiatrického centra Praha.

Konec programu, který centrum spustilo před devíti lety, oficiálně ohlásil už loni. Někteří pacienti přesto díky sponzorům v omezeném režimu pokračovali.

Systém prý ušetřil 300 milionů

České zdravotnictví tak podle odhadů psychiatrů mohlo ušetřit na 300 milionů korun ročně. Přesto hrozí, že ITAREPS koncem roku skončí definitivně. Pojišťovny ho totiž odmítají hradit.

Program ITAREPS (Information Technology Aided Relaps Prevention in Schizophrenia) je zaměřený na rychlé a cílené rozpoznání časných varovných příznaků návratu psychotického onemocnění. Doktorům umožňuje včas zasáhnout už v počátečním stádiu. Program vyvinuli odborníci z Psychiatrického centra Praha.

„Propagátoři projektu ITAREPS doposud nepředložili žádnou relevantní analýzu nebo studii, která by prokázala, že přínosy jimi propagovaného projektu jsou takové, jak oni sami opakovaně prezentují,“ říká například mluvčí VZP Oldřich Tichý.

„Program, který je klinicky odzkoušený, má robustní účinnost, která je publikována v řadě zahraničních prestižních časopisů, máme zkušenost z Japonska a máme farmakoekonomická data, že ten program ještě šetří peníze a přesto všichni se spojili proto, aby ten program nebyl hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ namítá Španiel.

Na seznamu výkonů příští rok

Navíc ministerstvo zdravotnictví podle Tichého i Španiela nezařadilo ITAREPS do seznamu hrazených výkonů. Podle náměstka pro dohled nad zdravotními pojišťovnami Toma Philippa je ale projekt v seznamu už dva roky.

Schizofrenie patří k závažným duševním poruchám. Lidé nemocní schizofrenií ztrácejí kontakt s realitou, slyší nebo vidí věci, které nejsou skutečné, a pod vlivem svých představ pak jednají neobvykle a nepřiměřeně. Více o této chorobě si můžete poslechnout zde.

Protože se ale tvůrci projektu nedohodli s pojišťovnami, ministerstvo nechalo projekt mírně upravit a znovu ho zařadilo do novelizovaného seznamu výkonů na příští rok.

„Předpokládáme, že bude mnohem jednodušší, aby se plátce s poskytovatelem dohodli o smlouvě,“ říká Philipp. Podle něj tak bude záležet už jen na jednání poskytovatelů ITAREPS, jestli se na hrazení s jednotlivými pojišťovnami domluví.

Evelyna Kulíšková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme