Po čtyřech měsících se v Česku znovu objevila ptačí chřipka, na Příbramsku uhynulo pět hus

Zhruba po čtyřech měsících se v České republice znovu prokázala ptačí chřipka. Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky na Příbramsku, na místě uhynulo pět hus. Zdrojem nákazy byli nejspíš volně žijící vodní ptáci, sdělil v úterý za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U jedné z kachen byly pozorovány klinické příznaky typické pro ptačí chřipku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Chovatel nahlásil úhyn pěti hus ze svého malochovu. V něm se dále nacházelo 16 slepic a 11 kachen. U jedné z kachen byly pozorovány klinické příznaky typické pro ptačí chřipku,“ dodali veterináři. Zbývající drůbež veterináři utratili. V okolí ohniska se vytyčí ochranné a dozorové pásmo, kde budou zpřísněné podmínky například na přesun drůbeže.

Čína ohlásila první případ lidské nákazy ptačí chřipkou H10N3. Jak se přenesla, není jasné

Číst článek

Česká republika tímto přijde o status země prosté ptačí chřipky, což může ztížit obchod s drůbežím masem a vejci se zeměmi mimo Evropskou unii. Status měla od 26. července.

„Virus ptačí chřipky je v populaci volně žijících ptáků evidentně do jisté míry stále přítomný, i když je infekční tlak ve srovnání s chladným zimním a jarním obdobím nízký,“ uvedl mluvčí. Chřipka se v posledních letech na podzim v ČR nevyskytovala. „Je proto i nadále nutné dodržovat pravidla hygienické bezpečnosti v chovech, zejména zabránit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky,“ doplnil Majer.

V pásmech okolo ohnisek veterináři vyhlásí mimořádná veterinární opatření, která omezí přesuny drůbeže.

Kvůli ptačí chřipce čtvrt roku v karanténě. Tučňáci v norském akváriu se díky očkování vrátí do výběhu

Číst článek

„Budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy,“ sdělil Majer.

V Česku bylo letos vyhlášeno 38 ohnisek ptačí chřipky, dnešní je 39. V zemi se letos utratilo zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Podle Agrární komory to může znamenat výpadky na trhu s kachnami. Kuřecího masa a vajec se výpadky zatím netýkají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme