Přehled tisku: Rafaj na výletě, rostoucí počet vloupání a propouštění zaměstnanců finančních úřadů

Ve čtvrtečním vydání českých deníků se dočtete o možném střetu zájmů šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje. Informuje o tom Mf Dnes. Deník E15 upozorňuje na plánované propouštění zaměstnanců finančních úřadů. A Hospodářské noviny se věnují poklesu objednávek z Německa, který pociťují zejména české automobilky. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. | Foto: Jiří Salik Sláma/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Mladá fronta Dnes

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj v roce 2015 jel na fotbalový zápas v Nizozemsku za peníze společnosti Busline, píše Mladá fronta DNES. Firma přitom byla zapojena do řady sporů, které Rafajův úřad posuzoval. V několika případech jeho rozhodnutí pomohlo Buslinu získat zakázky za stamiliony. Že by ale mezi tím byla nějaká souvislost, Rafaj i dopravce podle listu odmítají. Letadlo, kterým šéf úřadu na zápas klubu Ajax Amsterdam letěl, vypravil majitel fotbalového klubu v Jablonci a bývalý předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta, který je trestně stíhán v údajných korupčních kauzách.

Šéf antimonopolního úřadu Rafaj zatím neuspěl se stížností na zásah, který měl odhalit miliony ve skříni

Číst článek

E15

Finanční úřady, ale třeba i bezpečnostní složky mají v budoucnu kvůli úsporám opustit někteří zaměstnanci, píše E15. Proti tomu se ale staví například Svaz měst a obcí, s propouštěním nesouhlasí ani většina ministerstev. Chod finančních úřadů má ministryně financí Schillerová v plánu podle E15 omezit minimálně v deseti městech, například v Luhačovicích nebo Chotěboři. Žádné ze stávajících pracovišť ale nezanikne, ujišťuje ministerstvo. Svaz měst a obcí požaduje po Finanční správě další informace.

Hospodářské noviny

České firmy stále více pociťují pokles objednávek z Německa. Jde hlavně o ty společnosti, které dodávají díly automobilkám. Informují o tom čtvrteční Hospodářské noviny. Podle dalších společností poptávka klesá nejen z Evropy, ale taky z Číny. Ochlazení v jiných zemích se v tuzemsku zatím dramaticky nepromítá. Naopak poslední data ukazují na meziroční růst průmyslové produkce. Svaz průmyslu a dopravy ale připomíná, že pokud dojde k útlumu, pocítí ho Česko například s půlročním zpožděním.

Deník

Počet vloupání do domů, bytů, ale i chat v porovnání s loňskem mírně vzrostl. Píše o tom regionální Deník. Roste počet zlodějů ze zahraničí, hlavně organizovaných skupin z Latinské Ameriky. Lidé by se proto měli chránit. Regionální Deník píše, že by například neměli zveřejňovat fotky z dovolené na sociálních sítích, než se vrátí domů. Není taky na škodu opsat si výrobní čísla elektroniky a cennosti vyfotit. 

Návrh ministerstva financí: ve státní správě a službách se obsadí o tisíc míst více, než se seškrtá

Číst článek

Právo

Zálohované výživné zatím zůstává jen na papíře. Jde o alimenty, které bude dětem platit stát v případě, že jejich rodič soudně nařízené peníze neposílá. Mělo by se jednat o 15 až 25 procent z průměrné mzdy podle věku dítěte.  Někteří politici si ale myslí, že zálohované výživné není řešením, píše deník Právo. Ministerstvo spravedlnosti proto navrhuje jako jeden z nástrojů, jak z neplatících rodičů peníze dostat třeba odebrání zbrojního, pilotního nebo lodního průkazu.

Anna Musilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme