Rakousko dočasně zavedlo kvůli konferenci hraniční kontroly

Od dneška do 9. června se lidé cestující do Rakouska setkají na hraničních přechodech s kontrolami. Důvodem je obava z aktivistů, kteří by mohli narušit jednání Regionální konference Světového ekonomického fóra ve Vídni ve dnech 8. a 9. června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patník hranice | Foto: Martin Pařízek

Tolik policistů na hranicích a už skoro zapomenutá situace, kdy jsou lidé žádáni o předložení cestovních dokladů - to budilo například na hranicích Mikulov - Drasenhoffen údiv a rozpaky. Naštěstí se většina kontrol odbyla během dvou tří minut a lidé mohli pokračovat.

Ráno nechávali projet rakouští policisté takřka všechna auta a nikoho nezastavovali. S houstnoucím provozem ale s kontrolami opravdu začali. Zastavovali hlavně Poláky a Čechy a vybírali si především mladší dvojice nebo skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Zuzana Kopuletá sleduje situaci na hranicích

„Kontroly nicméně nebrzdí provoz. Ten je stále plynulý. Počínání rakouských policistů ale budí údiv a někteří lidé dokonce sami zastavují, ptají se, co se děje a jestli mohou jet dál," říká reportérka Zuzana Kopuletá z mikulovských hranic.

Cílem rakouské policie není nikoho bezdůvodně obtěžovat, vysvětlil jejich velitel Florian Ladengruber. „Zastavujeme a kontrolujeme dopravní prostředky ve spolupráci s kriminální a cizineckou policií,“ řekl.

Jako problém nevnímali kontroly ani lidé, kteří přes hraniční přechod přejížděli. „Jsme o tom informovaní a je nám to celkem jedno,“ přiznává jeden z cestujících na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhoffen.

Kontroly by měly skončit ve čtvrtek 9. června. Do té doby využijte na cestu k našim jižním sousedům pouze bývalé hraniční přechody nebo turistické stezky.

Kontroly nejsou v Schengenu výjimečné

Podle ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana je tento krok v souladu s pravidly Schengenu.

„Na rakouské hranici je to opakovaná záležitost, naposledy byla zavedena v souvislosti s pořádáním Eura. To je záležitost, která nesouvisí s velkým diskusemi, které dnes probíhají na úrovni EU kolem zavádění hraničních kontrol na jiných částech.“

Lidé by na hranicích měli předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Bez dokladů je celníci nemusí do země vpustit.

Pas potřebný na letišti i cyklostezce

Podle náměstka ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jaroslava Hrušky by také turisté neměli do Rakouska cestovat mimo hraniční přechody.

„Hranici bude možné překročit pouze na bývalých hraničních přechodech a turistických stezkách. Kde rakouská policie bude provádět pravděpodobně přiměřené kontroly. Hraniční kontroly tedy budou obnoveny na hraničních přechodech mezinárodního významu včetně letišť, ale stejně tak na těch menších přechodech regionálního významu včetně turistických stezek může probíhat přiměřená kontrola," vysvětlil.

„Rozsah kontrol bude odlišný podle typu přechodu a Rakousko a rakouská policie má samozřejmě právo vyvíjet příslušná opatření,“ zdůraznil Hruška.

„Týká se to konkrétní akce, konkrétních bezpečnostních opatření a patří to do standardního vybavení každého z členských států,“ upozornil Haišman.

Milan Kopp, Zuzana Kopuletá, Václava Marešová, pir, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme