Reprodukční číslo je poprvé od srpna pod hodnotou jedna. Může to znamenat zpomalování pandemie

Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo poprvé od konce srpna pod hodnotu jedna, což naznačuje zpomalování epidemie. Aktuálně je 0,97, sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. V denní zprávě ke statistikám ministerstvo uvádí, že některá data za úterý ukazují na zpomalování růstu virové nálože v populaci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koronavirus, mobil, ilustrační foto

Podle ministerstva je nadále vysoká pozitivita indikovaných testů, růst se ale v posledních dnech mírně zpomalil a osciluje | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ačkoli je virová zátěž stále na velmi vysokých hladinách, řada indikátorů ukazuje na zpomalování růstu virové nálože v populaci (relativní pozitivita testů, počet a podíl symptomatických nákaz, přímé příjmy nakažených do nemocnic bez předchozí diagnostiky apod.). Jde v tuto chvíli spíše o stagnaci a oscilaci na vrcholu, nikoli ještě o významný pokles zátěže,“ uvádí zpráva.

Pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Testy v úterý odhalily 21 973 nakažených

Číst článek

V úterý denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl, testy odhalily 21 973 nakažených. Nárůst byl zhruba o 3900 nižší než před týdnem. I tak je to ale pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Data za úterý bývají nejvyšší v pracovních dnech týdne a podle ministerstva jsou velmi reprezentativní vzhledem ke struktuře a objemu testů.

Laboratoře podle aktuálních dat provedly v úterý 98 462 PCR testů a 24 612 antigenních testů. Přes 24 500 bylo testů takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, téměř u 41 600 vzorků šlo o epidemiologickou indikaci, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, a nejvíce, přes 53 500, bylo preventivních testů.

Podle ministerstva je nadále vysoká pozitivita indikovaných testů, růst se ale v posledních dnech mírně zpomalil a osciluje. Aktuální hodnoty sedmidenních průměrů pro celou ČR jsou 36,2 procenta pro testy indikované diagnosticky a klinicky a 15,9 procenta pro epidemiologické indikace.

Ministerstvo ale upozorňuje, že velmi rizikové hodnoty, tedy nad 40 procent, registrují stále v nejvíce zasažených regionech, tedy Olomouckém, Moravskoslezském či Jihomoravském kraji.

Z dalších ukazatelů klesla k dnešku také týdenní incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá 1193 případů za posledních sedm dní, předchozí den činila 1230. Nejvíce zasažený zůstává Olomoucký kraj s týdenní incidencí 1621 a Zlínský kraj, kde je na 100 tisíc lidí za týden 1565 případů, následují Jihomoravský kraj s incidencí 1406 a Moravskoslezský v přepočtu s 1378 případy.

Relativně nejlepší je situace dál v Karlovarském kraji se 464 případy na 100 tisíc obyvatel. Kromě Vysočiny, Královéhradeckého a Libereckého kraje incidence ke středě klesla ve všech krajích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme