Restaurace a šatny by se mohly otevřít 14. června. Vláda projedná dlouhodobou strategii

Restaurace by se mohly otevřít 14. června. Je to součástí dlouhodobé strategie, kterou na návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové v pondělí projedná vládní rada pro zdravotní rizika a posléze vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v neděli uvedl ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Návrh dále například předpokládá, že po návratu z dovolených by se měli lidé nechat otestovat na koronavirus.

Praha (Aktualizováno: 16:57 23. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurace by se mohly otevřít 14. června, uvedl Babiš v nedělním videu na sociálních sítích. | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Jde opět o další datum vytažené z klobouku bez jakéhokoliv zdůvodnění,“ řekl k termínu možného otevření restaurací předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Pokud by vláda dodržovala své vlastní plány, otevíraly by se podle něj restaurace minimálně o týden dřív. „Místo toho pořad vidíme jen náhodně vybíraná data bez ohledu na epidemiologickou situaci, postup očkování a rozsáhlé testování,“ uvedl.

Od konce května by navrhovaný plán povolil otevření amatérských sportovních soutěží, bez omezení by mohly být otevřené zoologické a botanické zahrady. S testováním by bylo možné jezdit na školy v přírodě.

Budoucnost ministra zdravotnictví

V úterý premiér rozhodne o působení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) ve vládě, řekl v neděli České televizi. Ve čtvrtek premiér uvedl, že nového ministra nyní nehledá. „Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat,“ uvedl. Doplnil, že detaily nezná a řešit to bude po seznámení s dokumenty. ČT v neděli řekl, že s materiály se zatím seznámit nestihl. Média v minulých dnech upozornila na nedostatky v ministrově majetkovém přiznání a další záležitosti. Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil, dokumenty to podle něj dokládají.

Od 14. června by se pak podle Babiše mohly za jasných pravidel otevřít restaurace nebo šatny fitness center. Nyní lidé mohou navštěvovat jen restaurační zahrádky. Na koncerty a divadla by mohlo venku přijít 2000 diváků, uvnitř pak 1000 lidí. Od začátku července by se počet diváků koncertů nebo divadelních a filmových představení zvýšil na 5000 lidí venku a 2000 uvnitř. Možné by také byly dětské letní tábory bez omezení kapacity, nutné bude testování.

Premiér označil za důležité, aby stát lépe než loni vyřešil návrat lidí z dovolených. Při návratu z cest tak podle něj bude nutný test na koronavirus. „I při návratu z dovolené budeme muset se nechat testovat. Musíme ochránit naši zemi od nějakých mutací, které by mohly přijít ze zahraničí,“ uvedl. V návrhu dlouhodobého plánu je také dobrovolné testování ve firmách, dodal.

Prázdniny a kempy

Babiš připomněl, že od nedělní půlnoci se na očkování mohou hlásit lidé z věkové kategorie od 35 do 39 let, lidé starší 30 let se pak budou moct k očkování hlásit od půlnoci z úterý na středu. Zopakoval také, že od 1. června by se pravděpodobně mohla pro očkování otevřít věková skupina 16 až 29 let. „Doufejme, že to tak vyjde,“ řekl.

Řekl také, že k neděli bylo aplikováno více než 4,6 milionu vakcín. Premiér věří, že koncem června by mohlo mít očkování ukončeno 5,5 milionu lidí.

Čau lidi, právě teď 4.626.709 aplikovaných dávek. Zrychlujeme. Dnes o půlnoci otvíráme skupinu 35–39 let, v noci z úterý na středu 30–34 let a koncem června bychom mohli mít 6,5 milionu spoluobčanů naočkovaných první dávkou. Sledujte! youtu.be/fFiEt9dfG3k

15:00 – 23. 05. 2021

17 184

Babiš ve videu odmítl zkrácení prázdnin a prodloužení školního roku, není to podle něj dobrý nápad. Podpořil naopak plán ministra školství Roberta Plagy (za ANO) na uvolnění dalších peněz na doučovací kempy. Mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Aneta Lednová tento týden řekla, že ministerstvo obdrželo víc než 400 žádostí o dotace na pořádání letních doučovacích kempů ve výši 270 milionů korun. O rozdělení peněz ale zatím nerozhodlo.

K dispozici má jen 100 milionů korun, což podle Babiše stačí na kempy pro 34 000 dětí. Společně s Plagou chce proto jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), aby uvolnila dalších 170 milionů korun. Kempy by pak mohly nabídnout místo pro asi 100 000 dětí, dodal premiér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme