Ozdravný pobyt, bránil před soudem Janoušek svůj výlet do Alp. Proč se lobbista musel vrátit do vězení?

Lobbista Roman Janoušek se ve čtvrtek vrátil do vězení. A to přestože Vrchní soud v Olomouci připustil, že je „velmi pravděpodobně nevyléčitelně nemocen“. Podle usnesení, které získal iROZHLAS.cz, se na svobodě nechoval jako těžce nemocný. Třeba bez doporučeného doprovodu sportoval, načež si zranil lebku. Navíc pil nadměrné množství alkoholu. „Jednotlivá zranění si sám způsobil,“ uvedl soudce Libor Losa. Opřel se i do lobbistova výletu do Alp.

Dokument Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Roman Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Odsouzený je skutečně vážně a velmi pravděpodobně nevyléčitelně nemocen a jeho nemoc jej vysoce pravděpodobně může kdykoliv a kdekoliv ohrozit na životě. Z tohoto obecného pohledu ovšem není v zásadě rozhodné, kde se nachází, zda na svobodě, nebo ve výkonu trestu,“ píše předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Libor Losa v rozhodnutí, které server iROZHLAS.cz získal s pomocí informačního zákona.

Soud přikázal policistům, aby Janouška přivezli do vězení. Lobbista sám nastoupil na Pankrác

Číst článek

Věznice v Brně-Bohunicích, kde si má Janoušek svůj trest odpykat, mu podle verdiktu soudu dokáže zajistit odpovídající lékařskou péči. „Na této skutečnosti nic nemění ani nahodilá potřeba případného využití lékařských zařízení mimo prostory věznice,“ konstatuje dále Losa s tím, že soudy musí posuzovat i „veřejný zájem na tom, aby si každý odsouzený spravedlivě odpykal uložený trest“.

Závažná choroba by navíc podle soudu neměla být překážkou výkonu trestu, jinak by trestní řízení ztratilo smysl. Má být také dodržen „požadavek na neodvratitelnost následků trestného jednání jako základu výkladu pojímání spravedlnosti pro všechny členy společnosti stejným způsobem, jako podstaty zásady rovnosti před zákonem“.

Z lékařských zpráv, které Janoušek předložil, také podle soudu vyplývá, že měl na vzniku své těžké nemoci zásadní podíl. „Jednotlivá zranění si sám způsobil. Základní negativně se vyvíjející subdurální hematom si měl významně zhoršit nadměrným požíváním alkoholu a dalších návykových látek,“ uvádí se dále v rozhodnutí.

Alkohol a drogy

Soudce Losa ve verdiktu rovněž poznamenal, že lobbista i přes uváděné zdravotní potíže dál sportoval, kvůli čemu se měl i zranit. A po prodělané operaci lebky měl pokračovat i „v nadměrném požívání alkoholu, případně dalších návykových látek“, a to v takové míře, že se podle soudu sám zraňoval.

Olomoucký soud také přihlédl k usnesení Vrchního soudu v Praze, který Janouška kvůli žádosti o upuštění od výkonu zbytku trestu nechal v roce 2019 sledovat. Zjistil, že lobbista chodil bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si na kole nebo navštívil galerii.

A rovněž soud zmínil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, které získaly Seznam Zprávy. Janoušek se na nich bez hole (v materiálech pro soud lobbista tvrdil, že se pohybuje s pomocí francouzských holí – pozn. red.) prochází na zasněžených svazích rakouských Alp v doprovodu kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra.

Pražská policie vyhlásila celostátní pátrání po lobbistovi Romanu Janouškovi | Zdroj: Policie ČR

Lobbista se to podle soudu snažil zpětně vysvětlit tím, že byl na ozdravném pobytu. „Odsouzený sice k tomu dále uvedl řadu různých vysvětlení a komentářů, dokonce i dodatečnou lékařskou zprávu o doporučení MUDr. Zdeňka KXXXXX o ozdravném pobytu, ale samotná podstata těchto zjištění je zcela zřejmá. Odsouzený se v podstatě chová tak, jako by žádným závažným zdravotním stavem netrpěl,“ konstatoval Losa.

Závěr Vrchního soudu v Olomouci zněl proto neoblomně: „Vězeňská služba ČR a konkrétně Věznice v Brně-Bohunicích má zákonné předpoklady i dostatečné kvalifikované organizační podmínky pro řádné zajištění nezbytné péče o odsouzeného ve výkonu trestu a naplnění jeho účelu.“

Janoušek tak měl „bezodkladně“ nastoupit do výkonu trestu. Krajský soud v Brně proto vydal ve středu příkaz k předvedení Janouška do vězení. Pražská policie pak po něm ve čtvrtek dopoledne vyhlásila dokonce celostátní pátrání.

Janoušek nakonec sám nastoupil kolem poledne do věznice v Praze na Pankráci. Podnikatel přijel podle České televize před věznici ze své vily černým autem. Přišel v kšiltovce a o holi, jak ukazuje video České televize.

Riziko smrti

Krajský soud v Brně na konci dubna prodloužil lobbistovi Romanu Janouškovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. „Odsouzený poukázal na svůj nelepšící se, respektive zhoršující se zdravotní stav, kdy i nadále je stižen těžkou nemocí, pro kterou není schopen výkonu trestu odnětí svobody,“ píše se v jeho rozhodnutí.

Žádost o opětovné odložení nástupu do vězení podal Janoušek na brněnský soud 30. března. Společně s ní zaslal i čtyři „obsáhlé“ lékařské zprávy z oblasti neurologie či ortopedie, které mapují jeho zdravotní stav v roce 2020 a na začátku roku 2021.

Celé rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci najdete níže:

Ze zdravotnické dokumentace podle soudu vyplývá, že Janouškovi hrozí „velmi vysoké riziko smrti“. A také prý potřebuje „nepřetržitou asistenci poučené osoby“. Server iROZHLAS.cz verdikt už dříve získal a podrobně popsal.

Proti usnesení brněnského soudu podal stížnost státní zástupce, Vrchní soud v Olomouci o ní v neveřejném jednání rozhodl koncem června. Janoušek se měl vrátit do vězení na konci dubna. Zatím v něm strávil zhruba rok a čtvrt. Výkon trestu mu byl přerušen opakovaně. Za to, že srazil svým vozem ženu a od nehody ujel, si má odpykat celkem 4,5 roku.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze podle rozsudku úmyslně srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014 a ve vězení pobyl do března 2016.

Kristýna Guryčová, Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme