Proč lobbista Janoušek není ve vězení? Hrozí mu uskřinutí mozku, musí nosit helmu, zdůvodnil soud

Stále se zhoršující zdravotní stav, který by mohl být v kombinaci s koronavirem fatální. Tak Krajský soud v Brně zdůvodnil, proč opět odložil nástup lobbisty Romana Janouška do vězení. „Onemocnění je nevyléčitelné a kdykoliv může mít fatální průběh,“ uvádí s odkazem na lékařské zprávy v rozhodnutí. To nyní přezkoumá Vrchní soud v Olomouci. Janoušek prý potřebuje neustálou asistenci, nosit by měl také helmu. iROZHLAS.cz přináší celý verdikt.

Dokument Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Roman Janoušek

Podnikatel Roman Janoušek | Foto: Dan Materna / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Odsouzený poukázal na svůj nelepšící se, respektive zhoršující se zdravotní stav, kdy i nadále je stižen těžkou nemocí, pro kterou není schopen výkonu trestu odnětí svobody,“ píše se v rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který Janouškův zdravotní stav posuzoval.

Janouškovi soud uznal přerušení výkonu trestu o dva roky. Státní zástupce podal proti rozhodnutí stížnost

Číst článek

Žádost o opětovné odložení nástupu do vězení podal Janoušek na brněnský soud 30. března. Společně s ní zaslal i čtyři „obsáhlé“ lékařské zprávy z oblasti neurologie či ortopedie, které mapují jeho zdravotní stav v roce 2020 a na začátku roku 2021.

„Z lékařských zpráv je zřejmé, že odsouzený má významně postiženu centrální nervovou soustavu, jeho onemocnění je nevyléčitelné a kdykoliv může mít fatální průběh,“ uvádí dále soudkyně Jaroslava Bartošová v dokumentu, který server iROZHLAS.cz získal s pomocí informačního zákona.

Ze zdravotnické dokumentace podle soudu vyplývá, že Janouškovi hrozí „velmi vysoké riziko smrti“. A také prý potřebuje „nepřetržitou asistenci poučené osoby“.

„Nezbývá než konstatovat, že v písemně podaném podnětu odsouzený objektivně a důsledně závěry ošetřujících lékařů citoval,“ uvádí se dále.

Uskřinutí mozku

Brněnský soud se proto Janouškovi rozhodl vyhovět a nástup do vězení mu o dva roky odložil. V opačném případě by byl pro něj podle dokumentu výkon trestu „extrémně rizikový s přímým ohrožením života“. Soud to uvedl s odkazem na lékařskou zprávu Ústřední vojenské nemocnice z 25. března letošního roku.

„V této zprávě bylo současně konstatováno, že s ohledem na charakter záchvatů a pozáchvatové kognitivní narušení odsouzený vyžaduje 24 hodin denně asistenci poučené osoby,“ napsala k tomu Bartošová na základě materiálů od Janouškova ošetřujícího lékaře.

Ten rovněž upozornil i na stále probíhající koronavirovou krizi. „Navíc je nutno přihlédnout k probíhající pandemii viru Covid-19, což by v případě nakažení u odsouzeného mohlo vést k fatálnímu průběhu onemocnění,“ poznamenal daný doktor podle soudu.

Podobné závěry ovšem podle verdiktu přinesla i další lékařská zpráva datovaná 4. března. Z ní soudkyně mimo jiné vyčetla, že „z neurochirurgického hlediska prakticky nelze odsouzenému pomoci, když mimo jiné opakované záchvaty a kolapsové stavy vedly naposled ke zlomenině kyčelního kloubu.“ A zlepšení prý nelze očekávat.

„Riziko kompletního uvolnění kostní ploténky může vést k uskřinutí (poškozenípozn. red.) mozku s následnou poruchou vědomí a úmrtí. Ve venkovním prostředí je nutné nosit helmu,“ shrnuje podle soudního protokolu Janouškův zdravotní stav další lékař.

Podobně Janoušek argumentoval i loni – v žádosti se odkazoval na špatné zdraví, které by ještě více mohla zkomplikovat případná nákaza koronavirem.

Riziková nákaza

Soud k celé věci požádal o stanovisko také Vězeňskou službu. Ta deklarovala, že je „schopna odpovídající zdravotní péči, avšak sama nemůže vyloučit nebezpečí zásadního zhoršení zdravotního stavu, a tím i ohrožení života odsouzeného.“ A rovněž poukázala na pandemii koronaviru.

Lyže a sáňky. Lobbista Janoušek strávil předminulého silvestra místo vězení na horách v Rakousku

Číst článek

Soud proto závěrem označil Janouškovu žádost o za důvodnou. „Je třeba zdůraznit, že aktuální zdravotní stav odsouzeného je mimořádně závažný, a to dlouhodobě. Není sporu o tom, že odsouzený trpí onemocněním, které má charakter takzvané těžké nemoci,“ shrnula Bartošová.

Státní zástupce proti rozhodnutí podal stížnost. Věc tak nyní ještě posoudí Vrchní soud v Olomouci. Janoušek se měl vrátit do vězení na konci dubna. Zatím v něm strávil zhruba rok a čtvrt. Výkon trestu mu byl přerušen opakovaně. Za to, že srazil svým vozem ženu a od nehody ujel, si má odpykat celkem 4,5 roku.

Seznam Zprávy letos v únoru získaly fotografie z přelomu let 2019 a 2020, kdy se Janoušek bez hole (v materiálech pro soud lobbista tvrdil, že se pohybuje s pomocí francouzských holí, pozn. red.) prochází na zasněžených svazích rakouských Alp v doprovodu kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze podle rozsudku úmyslně srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014 a ve vězení pobyl do března 2016.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme