Odlet se zpožděním. Česko opustila zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruské ambasády

Zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruského velvyslanectví v pondělí po 16:40 odletěla z ruzyňského letiště do Ruska. Do letadla, které zamířilo do Moskvy, nastoupilo odhadem šest až sedm desítek lidí. Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května. Od úterý by na ruské ambasádě v Praze mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:05 31. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pražské ruzyňské letiště dorazil krátce po 13.00 letecký speciál Iljušin 96-300 z Moskvy pro zbylou část vyhoštěných diplomatů a zaměstnanců ruské ambasády | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová v neděli řekla, že výjezdní příkaz dostalo celkem 123 ruských občanů. Třicet z nich má diplomatický pas a zbytek služební. „Mohu konstatovat, že (ruská strana) stanovený termín splnila,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Český dům v Moskvě doplatil na zastropování počtu zaměstnanců ambasády. Hotel a restaurace se uzavřely

Číst článek

Počet členů konzulárních úřadů Ruska v Brně a Karlových Varech zůstává nezměněný, stejně jako českých zástupců na konzulárních úřadech v Petrohradě a v Jekatěrinburgu.

Ruský vládní speciál Iljušin 96-300 dorazil na ruzyňské letiště z Moskvy v pondělí po 13:00. Letadlo po přistání narolovalo poblíž budovy třetího terminálu ruzyňského letiště. Poté následovalo nakládání rozměrných zavazadel.

Zhruba po hodině a půl k letišti přijel jeden větší autobus a jeden minibus s vyhoštěnými Rusy a jejich rodinami. Odhadem šlo asi o šest až sedm desítek lidí, kteří s sebou měli po většinou menší a příruční zavazadla. Odlet byl původně plánovaný na 16:00, v tento čas však teprve začal nástup cestujících. Letoun nakonec vzlétl asi o 40 minut později. Jeho cílem je moskevské letiště Vnukovo.

„Poslední ruští diplomaté, kteří měli opustit Česko v rámci procesu vyrovnání počtu pracovníků diplomatických zastoupení obou zemí v Moskvě a Praze, odletěli do Ruska,“ napsala agentura TASS.

Skupina, která v pondělí odletěla z Prahy, čítala 60 lidí, diplomatů a jejich rodinných příslušníků, a proces vyrovnání počtu diplomatů na velvyslanectvích v Praze a Moskvě se tím završil, dodala s odvoláním na mluvčího ruského velvyslanectví v Praze Nikolaje Brjakina.

Reakce na Vrbětice

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích. Roztržka Česka a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli.

Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Na ambasádě bude problém s personálem, píše ruská agentura v reakci na vyhoštění diplomatů

Číst článek

Kulhánek zároveň vyzval k tomu, aby Rusko upustilo od označování Česka (i dalších států) za zemi, která vůči němu provádí nepřátelská opatření. „Bez toho kroku se jen stěží můžeme vrátit ke standardní diplomatické komunikaci a začít uvažovat o možnostech úplné normalizace vzájemných vztahů,“ uvedl.

Zařazení Česka na ruský seznam zemí, které nejsou přátelské, považuje ČR za krok v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.

Kulhánek také připomněl, že Česko nemá zájem na ukončení aktivit střední školy při ruském velvyslanectví. Dlouhodobě ale podle něj nebyla v souladu s mezinárodním právem a působila jako součást ambasády, i když poskytovala služby i veřejnosti, nejen dětem zaměstnanců velvyslanectví.

„Jde tedy o to, aby ruská škola fungovala jako jiné zahraniční školy v ČR. Nic nebrání tomu, aby během letních prázdnin byly učiněny příslušné kroky a škola mohla zahájit nový školní rok. Zda se tak stane, ale záleží pouze na ruské straně,“ doplnil Kulhánek.

Co se týče českého zastoupení v Rusku, výpověď dostalo 89 místních sil. V pondělí to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Pracovali na ambasádě, v Českém domě a v Českém centru Moskva.

Pomoc s chodem velvyslanectví Česku nabídly Německo, Slovensko, Británie, Maďarsko nebo Slovinsko, o jejím využití zatím rozhodnuto nebylo, řekl na dotaz ČTK Kulhánek po dnešním jednání vlády.

Výpověď k dnešku dostalo 79 ruských zaměstnanců ambasády v Moskvě, pod níž spadá i Český dům a České centrum. Všichni dostali kompenzaci 3 platů. “Je mi líto všech, kteří jsou tímto rozhodnutím ruské vlády a naším následně vynuceným krokem postiženi,” uvedl velvyslanec Pivoňka.

17:19 – 31. 05. 2021

5 39

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme