Senátoři rozhodnou o pěstování konopí pro léčebné účely

Podnikatelé větří marihuanovou šanci a dnes se dozvědí, jak to bude s pěstováním konopí pro léčebné účely. Senát totiž mezi prvními body projedná zákon o pěstování léčebného konopí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana, konopí | Foto: Ted S. Warren | Zdroj: ČTK

Senát zákon buď schválí, nebo vrátí sněmovně. Petici za podporu zákona, nazvanou Konopí je lék, podepsalo 50 tisíc lidí. Na nový druh podnikání se důsledně připravuje i Vojta Černý z Plzně.

„Chceme se ucházet o licenci na pěstování konopí a bez toho, aniž tento zákon projde, to bohužel nejde,“ tvrdí Černý.

Jeho motivace je prostá: považuje to spolu s dvěma kolegy za zajímavou příležitost a už jedná i s potenciálním investorem. Navíc trpí roztroušenou sklerózou, jejíž příznaky konopí významně tlumí. Takže léčbě věří.

Přehrát

00:00 / 00:00

O legalizací konopí pro léčebné účinky se zajímal Ĺubomír Smatana

„Pokud by bylo umožněno lidem, kteří mají roztroušenou sklerózu, případně další choroby typu rakovina, epilepsie, šedý zákal, cukrovka a tak dále, tak by to byl určitě přínos,“ domnívá se Vojta Černý.

Zákon zatím procházel sněmovnou překvapivě hladce. Navrhli ho poslanci různých stran a zatím se kolem něj vede spíše věcná debata.

„Člověk přijde do lékárny a podle toho, co mu bude indikovat lékař, si vyzvedne buď sušené rostlinné konopí jako takové, a nebo si vyzvedne magistraliter, což může být tinktura, výtažek, mast nebo nějaký jiný přípravek z konopí,“ popisuje odborný spoluautor zákona a adiktolog Tomáš Zábranský z Univerzity Karlovy ideální stav možné distribuce konopných léků.

Pro pacienty ale bude v případě schválení zákona klíčová především cena, kterou zatím nikdo z expertů nechce ani odhadnout. Stejně tak není ze zákona zřejmé, jak by se mohly na placení podílet zdravotní pojišťovny.

Využití konopí v lékařství při léčení některých zdravotních potíží | Foto: ČTK

Ľubomír Smatana, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme