Sněmovna bude hlasovat o důvěře vládě za týden, píše Právo

Právo zjistilo, kdy budou členové Poslanecké sněmovny rozhodovat o důvěře vládě Mirka Topolánka. Některým komunistům začíná podle Lidových novin vadit minulost poslance Josefa Vondrušky. Hospodářské noviny zjistily, že úředník obviněný z korupce pracuje stále ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Mladá fronta Dnes informuje o tom, že firma ČEZ chce v Polsku postavit za miliardy eur novou uhelnou elektrárnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

O důvěře trojkoaliční vládě premiéra Mirka Topolánka bude Poslanecká sněmovna hlasovat příští pátek. Informaci získal deník Právo - zdroj ale neuvádí. Je to druhá vláda předsedy ODS, která se bude o důvěru poslanců ucházet. Předchozí Topolánkův kabinet byl menšinový a tvořili ho jen zástupci občanských demokratů - důvěru sněmovny na podzim nezískal.

Jako bachař týral Josef Vondruška v komunistických káznicích politické vězně. Dnes sedí za komunistickou stranu v Poslanecké sněmovně. Lidové noviny připomínají, že jeho zvolení pobouřilo hlavně politické vězně. Vondruškova minulost ale začíná vadit už i jeho spolustraníkům.

Uvažují o tom, že by ho vyzvali, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš LN řekl, že Vondruškův odchod z parlamentu považuje za předčasný, nicméně požaduje, aby poslanec svoji kauzu uspokojivě vysvětlil. Podle Dolejše všichni, kdo jsou na prvních místech krajských kandidátek, by měli mít čistý štít. Pokud se nemohou s podobnými kauzami důstojně vypořádat, neměli by lídry být.

Úředník obviněný loni v korupční aféře biolíh stále pracuje ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Hospodářské noviny zjistily, že dokonce pořád na stejně vlivném místě. Josef Láznička je nadále tajemníkem fondu, který má obrat 56 miliard korun. Podezření kolem Lázničky se ale netýkají jen biopaliv. Podle takzvané Kubiceho zprávy zneužíval i informace, které získal díky svému postavení ve fondu.

Hospodářské noviny zjišťovaly reakce: současného ministra dopravy Aleše Řebíčka překvapilo to, že Láznička je stále ve vedení fondu a chce to prověřit. Naopak podle šéfa fondu Pavla Švagra na tom není nic překvapivého - v Lázničkově případě dosud nerozhodl soud, úředník je tak stále bezúhonným občanem a neexistuje prý žádná cesta, jak ho z exponovaného místa sesadit. Možnost Lázničku přeřadit na jiné, méně důležité místo, šéf úřadu nezvolil. Jen omezil pravomoci svého podřízeného.

Elektrárenská společnost ČEZ podle Mladé fronty Dnes zvažuje v Polsku výstavbu nové uhelné elektrárny za miliardu eur. Jednou z možností je oblast Skawina, kde ČEZ loni koupil elektrárnu, a hledá i další lokality. Definitivní rozhodnutí o výstavbě zdroje v Polsku ale zatím nepadlo. ČEZ zdůraznil, že stavbou nové elektrárny pro zásobování polského trhu by se neměl nijak změnit plán obnovy a výstavby uhelných elektráren v tuzemsku. U nás má ale společnost problém s výstavbou nové elektrárny - nemá totiž dlouhodobý kontrakt na uhlí.

Učitelům při debatách o sexu chybí sebevědomí. Lidové noviny informují o tom, že prvních 600 kantorů proto v únoru projde školením, jak správně dětem o sexu vykládat. Zatím to budou učitelé z Libereckého kraje. Projekt přijde na 4,5 milionu korun - z velké části ho zaplatí Evropská unie. Sexuální výchova je na českých školách zanedbávaná. Učitelé se některým tématům nebo termínům záměrně vyhýbají, protože se stydí. V kurzu je nečekají nudné přednášky, budou si trénovat, jak s mladými lidmi správně mluvit o sexu, o pohlavních chorobách, antikoncepci nebo registrovaném partnerství.

Rekordních 50 miliard korun vybrali Češi loni před Vánocemi z bankomatů. Deník Právo konstatuje, že tato částka je o 5 miliard vyšší než ta předloňská. Miliardové částky odčerpali v prosinci z tuzemských přístrojů i zahraniční turisté. Ti se ale činili zejména v závěru roku. Na poplatcích za výběry z bankomatů tak peněžní ústavy v prosinci vydělaly minimálně 100 milionů korun.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme