Sněmovna odsouhlasila snížení platů politiků. Na řadě je Senát

Poslanecká sněmovna dopoledne odsouhlasila, že platy politiků, soudců a státních zástupců mají příští rok o pět procent klesnout. Přesto je pravděpodobné, že mzdy ústavních činitelů nejenže se neztenčí, ale dokonce skokově narostou. Návrh příslušného zákona totiž putuje do Senátu, odkud ho s určitými změnami ČSSD zase vrátí poslancům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční poslanci ČSSD | Foto: Tomáš Adamec

Záměr by se tak uskutečnit nepodařilo a základní platy poslanců a senátorů by se - od ledna zvýšily ze zhruba 59 na 75 tisíc korun. K avizovanému snížení platů by tak došlo zřejmě později.

Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc nicméně tvrdí, že vláda poslala novelu do sněmovny pozdě. Jeho strana dnes normu ve sněmovně podpořila, otázkou zůstává, zda není příliš pozdě:

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovna schválila snížení platů politiků a ústavních činitelů. Více polsanec ČSSD Jeroným Tejc.

„Budeme podporovat schválení návrhu, bez ohledu na to, jaké pozměňovací návrhy budou přijaty. Myslím si, že není důvod, aby Senát toto neprojednal a já jsem ochoten, že v případě, že Senát vrátí s pozměňovacím návrhem tuto normu zpět do Poslanecké sněmovny, například ve prospěch státních zástupců, tak bychom zasedali klidně mezi Vánocemi. Je jen věcí vlády, proč zákon předložila tak pozdě, že to musíme řešit na poslední chvíli.“

Právě v platech státních zástupců a soudců tkví zřejmě největší problém. Podle Tejce ministr spravedlnosti stále ještě nebyl schopen dát jasnou garanci toho, že nebude nakonec zmíněná změna Ústavním soudem zrušena.

„Už předem jsme avizovali, že budeme vetovat zkrácené projednávání, které je naprosto nestandardní v tom smyslu, že počítá se snížením platu státních zástupců naprosto mimo očekávání, a to až o 25 procent k 1. 1. 2011. To je nespravedlivé a přestože podporujeme snížení platu politiků, nemůžeme souhlasit s tím, že se snižují platy státních zástupců,“ uvedl Tejc v Ozvěnách dne a dodal:

„Osobně jsem ochotný zasedat kvůli zmíněné normě i mezi svátky, jelikož signál občanům je důležitý. Jestliže senát vrátí normu s pozměňovacím návrhem, který bude Poslaneckou sněmovnou přijat, nevidím důvod, proč by se nemělo vše stihnout.“

Rovněž ministr financí Miroslav Kalousek věří, že horní komora novelu stihne schválit včas.
„Kdyby se Senát rozhodl to prodloužit a já pevně věřím, že to neudělá, tak jsme řekli, že to bude platit dnem vyhlášení. Není důležitá jen samotná výše platu, ale mě a zřejmě i veřejnost vždy dráždila nezdaněná privilegia a ta dnes definitivně skončila,“ řekl ministr financí.

Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme