Sobotkova stínová vláda bude spolupracovat s řadou odborníků
Programovými prioritami jednodenní konference sociální demokracie v Olomouci, kde se sešlo vedení ČSSD, hejtmani a kandidáti do voleb, bylo ukázat voličům, jaká bude sociální demokracie jako hlavní opoziční strana a zároveň je vyzvat, aby se v říjnu zúčastnili komunálních a senátních voleb a podpořili sociální demokracii. Hlavním bodem jednání byly také panelové diskuze s odborníky o budoucnosti sociální demokracie a hospodářství.
Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se snaží, aby stínová vláda nebyla jenom skupinou sólistů, ale aby to byli lidé, kteří budou mít kolem sebe týmy odborníků zevnitř i zvenku sociální demokracie.
„Chci, aby stínová vláda byla skutečně aktivní. Každé vyjádření a koncepce, které bude zveřejňovat vláda nebo její člen, by měl být doprovázen reakcí ze strany stínového ministra.“
Bohuslav Sobotka také zkritizoval vládní koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných hlavně kvůli plošným rozpočtovým škrtům. Za cíl vytyčil udržení sociálního státu, který prý chce pravicový kabinet postupně úplně zrušit.
Místopředseda ODS Pavel Drobil ale Radiožurnálu řekl, že sociální demokraté by měli začít s kritikou především sami u sebe:
„Sociální demokracie a zejména pan Sobotka by měl zpytovat svědomí. Byl to on jako ministr financí, kdy v dobách větších růstů české ekonomiky - 5, 6 procent, vršil jeden stomiliardový schodek za druhým. To, co dnes musí česká vláda řešit je to, co přesně sociální demokracie a speciálně pan Sobotka způsobili. Tady bych mu doporučil velmi střízlivé uvažování.“
Naopak ČSSD je připravena podpořit protikorupční opatření, která předloží koaliční vláda, hlasovala by i pro nový zákon o zadávání veřejných zakázek a je i pro audity na ministerstvech, které už někteří noví ministři zadali.
Největší pozornost budily diskuze o budoucnosti sociální demokracie s Václavem Bělohradským, Janem Kellerem nebo Jiřím Pehem.
Podle filozofa, politologa a bývalého ideologa strany Václava Bělohradského je po uplynulých volbách potřeba sociální demokracii oddémonizovat a vrátit jí legitimitu jako důležité součásti evropské politiky:
„Ten hlas byl nelegitimován, jako by to byl nelegitimní hlas demokracie, jako by nás ohrožoval, ‚socani nemají šance‘. Svojí účastí jsem chtěl vyjádřit tento odpor. Demokracie je systém, který maximalizuje schopnost společnosti napravit své chyby, reagovat na své chyby, na nezamýšlené důsledky svých akcí, ale k tomu je potřeba, aby hlasy byly přinejmenším dva, nejlépe kdyby jich bylo více a v těchto volbách byla právě legitimnost hlasů sociální demokracie ohrožena.“
Ekonom a bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar byl velmi překvapen pohodovou atmosférou. Doporučil sociálním demokratům, aby se nesnažili více zdaňovat příjmy. Pokud podle něj Česko rychle přistoupí k reformám, může relativně bezbolestně vyrovnat zadlužování. Sociální demokracii Švejnar schvaluje sociální přístup k ekonomické sféře:
„Je třeba mít inovativní přístup k ekonomice, to znamená, aby ekonomika skutečně rostla a potom z ní přerozdělovat, pakliže se má přerozdělovat.
Politolog Jiří Pehe zdůraznil, že před sociální demokracií stojí dva úkoly:
„Musí najít určitý reformní jazyk, to znamená, že nemůže mluvit jazykem defenzívy. Musí vysvětlit, proč je sociální stát stejně důležitý, ne-li důležitější v nových podmínkách globálního kapitalismu. A musí tato poselství sdělit mladé generaci. To se musí sociální demokracie velmi rychle naučit, protože jinak se stane stranou starých lidí a bude ve stejné situaci jako některé jiné strany, které odcházejí z politické scény.“
Ke dvěma stovkám delegátů mluvil i bývalý slovenský premiér Robert Fico.
Naopak někteří pozvaní hosté na kongres nepřijeli, byl mezi nimi Jiří Paroubek, Davit Rath nebo Vítězslav Jandák. Neúčast některých delegátů si organizátoři vysvětlují prodlouženým víkendem.
Před olomouckým Regionálním centrem uspořádali sociální demokraté velký předvolební mítink. Celý kongres se tu také promítal na velkoplošné obrazovce.