Soud rozhoduje o vazbě dalšího obviněného z kauzy Berka

O uvalení vazby na severočeského kriminalistu má rozhodnout karlovarský soud. Jde o dalšího obviněného v případu konkurzního soudce Jiřího Berky. Podle státního zástupce Jaroslava Dolejšího hrozí, že by mohl ovlivňovat svědky či jinak mařit vyšetřování, případně pokračovat v trestné činnosti. Policista totiž dosud nebyl postaven mimo službu. Jeho výslech skončil až nad ránem. Berka a pět dalších lidí manipulovali konkurzy Union banky, ZKL Klášterec nad Ohří, Stavebního podniku Ralsko, Zbrojovky Brno a mostecké společnosti Retema. Tím se dostávali k majetkům za stovky milionů korun, které pak pod cenou rozprodávali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Union banka

Státní zástupce policejního důstojníka podrobil celodennímu výslechu. Podle televize Nova policista předával lidem kolem Berky důvěrné policejní informace. Týkaly se například toho, proti komu je zrovna vedeno trestní řízení. Detektivové z protikorupční jednotky prověřují další podezřelé konkurzy. Podle České televize by v následujících dnech mohly v kauze přibýt další obvinění.

Ústecký soudce Jiří Berka a pět dalších lidí byli měsíci obviněni ze zločinného spolčení kvůli podezřelým konkurzům společnosti ZKL Klášterec nad Ohří a Stavebního podniku Ralsko. Jak tehdy Radiožurnálu řekla mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová, obvinění tyto podniky prakticky vytunelovali. "Podstatou trestné činnosti bylo, že organizovaná skupina záměrně odkupovala pohledávky společností, které si sama vytipovala, a poté je převáděla do konkurzu, přičemž i správce konkurzní podstaty i konkurzní soudce byli z této skupiny. Cíleným jednáním podniky rozprodali za podstatně nižší cenu, de facto je vytunelovali." Soudce Berka byl už loni v dubnu obviněn také kvůli konkurzu Union banky.

Vladislav Větrovec byl mezitím zbaven funkce prorektora brněnské soukromé Vysoké školy Karla Engliše. I po odvolání z akademického postu zůstává jejím zaměstnancem a má na chod školy výrazný vliv - vlastní totiž poloviční podíl ve firmě Quentin Company, která je majoritním vlastníkem vysoké školy. Větrovec je nyní ve vazbě. Podle policie má být hlavou skupiny podvodníků, kteří společně s ústeckým konkurzním soudcem Jiřím Berkou měli zmanipulovat konkurzy několika podniků. Tím se dostávali k majetkům za stovky milionů, které pak pod cenou rozprodávali.

Zapletení do kauzy konkursního soudce Jiřího Berky odmítá náměstek vicepremiéra Petra Mareše František Kozel. Policie Kozla a sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu podezírá, že chtěli ovlivňovat z pozice svých funkcí vyšetřování případu podezřelých krachů.

U Kozla a Šíšy policie našla dokumenty, které prý s kauzou souvisejí. Kozel ale zdůrazňuje, že neví, jak se k němu dostaly a jeho jediné spojení s celým případem je pouze to, že je zetěm jednoho z obviněných Petra Tuhého. "Můj vztah k celé kauze soudce Berky je pouze příbuzenský vztah k jednomu z obviněných, žádný jiný," zdůraznil Kozel. U Kozla mimo jiné policie nalezla diskety, které se podle ní k Berkově případu vztahují. Kozel však uvedl, že diskety nebyly jeho. Tuhý si u něj doma údajně jednou zapomněl igelitovou kosmetickou taštičku. "Vzal jsem mu ji do Prahy a schoval do trezoru," řekl Kozel. To, že v ní byly diskety, prý zjistil až při policejní prohlídce.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel, Viktorie Hošková, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme