SPD a Trikolora půjdou dohromady do voleb v příštím roce. Hnutí podepsala memorandum

Hnutí SPD a Trikolora ve středu uzavřely dohodu o spolupráci ve volbách 2024, tehdy hlasování o novém obsazení Evropského parlamentu, třetiny Senátu a krajských zastupitelstev. Spojování vlasteneckých a národních stran má podle předsedy SPD Tomia Okamury zabránit propadávání hlasů. Na tiskové konferenci, která doprovodila podpis memoranda, uvedl, že jde jen o začátek procesu, který má spojit síly dalších stran a osobností vlasteneckých sil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda SPD Tomio Okamura a šéfka Trikolory Zuzana Majerová

Předseda SPD Tomio Okamura a šéfka Trikolory Zuzana Majerová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Předsedkyně Trikolory a bývalá poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková zdůraznila, že cílem spojení je nenechat ve volbách znovu propadnout až milion voličských hlasů. Zmínila, že strany spolu šly úspěšně už do loňských voleb.

SPD a Trikolora podepíšou spolupráci ‚pro všechny následující volby‘. Reagují na radikální konkurenci

Číst článek

Memorandum je podle Okamury základem pro spojování vlasteneckých a národní stran proti politice vládní koalice. Voličům chce změnou nabídnout „maximální jistotu nepropadnutí hlasů“. Podle komentátorů jde i o krok opozičních stran vyhranit se vůči subjektu PRO právníka a podnikatele Jindřicha Rajchla, který byl do ledna 2022 členem Trikolory.

Výzkumy voličské podpory připisují sněmovní SPD zhruba deset procent, Trikolora se pohybuje kolem dvou procent.

Podobně jako tyto dva subjekty vznikl před sněmovními volbami 2021 proti nyní opozičnímu hnutí ANO Andreje Babiše projekt Spolu spojující občanské demokraty, lidovce a TOP 09 a spojení STAN s Piráty. Po volbách tyto dvě koalice uzavřely vládní spolupráci, když společně získaly převahu mandátů v dolní parlamentní komoře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme