Firmy napojené na Putinova právníka sponzorovaly SPO. ‚Náhoda,‘ tvrdí předseda strany

Stranu práv občanů, blízkou prezidentu Miloši Zemanovi, sponzorovaly firmy s vazbami na právníka spojovaného s blízkými ruského prezidenta Vladimira Putina. Čeští zaměstnanci několika společností darovali SPO podle analýzy Mf Dnes nejméně 13 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Nečas z SPO | Foto: Zdeněk Němec/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jak zjistila Mf Dnes, mělo jít o dvě větve sponzorů, kteří podle deníku poslali v součtu více než polovinu celkových sponzorských darů SPO.

V prvním případě jde o to, že lichtenštejnský Norwalk Holding, který reprezentuje švýcarský právník Fabio Delco, spoluvlastní českou společnost Stegenato, a to s podnikatelem Michalem Pechanem, který získává zakázky na Pražském hradě.

Strana práv občanů se vrací k označení Zemanovci. Povede ji prezidentův osobní lékař

Číst článek

Zaměstnanci zmíněného podnikatele naposílali Straně práv občanů za poslední roky přes 800 tisíc. Pechan se odmítl k možným vazbám vyjádřit.

V druhé větvi má figurovat švýcarská Warren Partners Ventures, kterou také řídí zmíněný švýcarský právník Delco. Firma spravuje Adamovské strojírny, které samy vlastní společnosti Adast nebo Benepro. Tato soustava darovala SPO na 12 milionů.

Popsané větve navíc propojuje ostravský právník Daniel Tomíček — velký sponzor bývalých Zemanovců. Ten na Mf Dnes nechtěl odpovědět. Současný předseda Strany práv občanů Lubomír Nečas deníku řekl, že je vše v pořádku a že nejde o koordinované dárcovství peněz, ale o náhodu.

ah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme