Stávka bude svůj cíl teprve plnit, říká Zavadil

Česko má za sebou jeden z největších odborářských protestů za poslední roky. Proti úsporným krokům vlády včera stávkovalo podle odborů na 150 tisíc zaměstnanců státní a veřejné sféry. Odboráři očekávají, že stávka svůj cíl teprve splní. V případě, že vláda na jejich požadavky nepřistoupí ale vyhlášení generální stávky zatím neplánují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil | Zdroj: ČTK

Premiér Petr Nečas už dopředu avizoval, že stávka vládní plány nezmění a změny v tarifních platech ve veřejném sektoru provede.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek zdůrazňuje, že vláda neustoupí ze svých základních cílů, mezi kterými je například zlevnění provozu státu.

„Mnohem větší volnost při stanovení tarifního platu vidím jako krok ke zvýšení efektivity státní správy,“ říká Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Zavadil mluví o stávce ve Světě o osmé.mp3

Ještě tvrději ohodnotil stávkující prezident republiky Václav Klaus, který ji považuje za fiasko a tvrdí, že dopadla směšným způsobem.

„Škrty jsou v tuto chvíli nezbytností, vědí to i odborářští bossové, kteří jen ukazují svaly. Je to nezodpovědné,“ myslí si Klaus.

Podle předsedy odborů Jaroslava Zavadila ale není tato kritika na místě. „Pan prezident by se měl zlobit hlavně na to, že si poslanci ani teď nedokázali odsouhlasit změnu platu, a že i on bude mít v lednu o 50 tisíc korun víc.“

Narozdíl od prezidenta Václava Klause se za odbory postavil předseda senátu a bývalý šéf odborů Milan Štěch z ČSSD. Předseda hlavní opoziční strany Bohuslav Sobotka vidí příčinu v neschopnosti vlády.

„Vláda není schopná kompromisu, není schopná vést dialog a teď sklízí plody své neschopnosti hledat řešení, které by bylo společensky únosné a spravedlivější,“ tvrdí Sobotka.

Generální stávka je podle odborářů to poslední

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil se domnívá, že včerejší stávka bude svůj cíl teprve plnit.

Za hrubou chybu vlády považuje opomenutí příjmové strany rozpočtu, rezignaci na daňové úniky, daňovou progresi a rovnou daň.

„Z naší strany je jednání otevřené, máme připravené alternativy reforem a bude záležet jen na vládě, jestli bude ochotná se o těchto alternativách bavit,“ říká Zavadil.

V případě neúspěchu jednání je podle Zavadila generální stávka poslední, co by odboráři chtěli. V první řadě chtějí jednat o zdravotnictví a malé důchodové reformě.

„Chceme, aby se o těchto důležitých reformách jednalo pragmaticky, aby se nepodléhalo byznysu, který samozřejmě bude mít zájem na tom, aby se zprivatizovaly důchodové systémy a zdravotnictví, ale to všechno odnesou lidi,“ domnívá se Zavadil.

Na dalším postupu se odboráři dohodnou v lednu, na kdy mají svolanou akci pro zástupce základních odborových organizací.

Tomáš Pavlíček, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme