Ve Strakonicích se opakují komunální volby. Lidé si vybírají z kandidátů deseti stran a hnutí

Obyvatelé jihočeských Strakonic si volí nové zastupitelstvo. V sobotu se po roce opakují komunální volby. Krajský soud v Českých Budějovicích výsledky řádného hlasování zrušil kvůli narušení svobodné politické soutěže. Podle jeho rozhodnutí bylo hnutí Strakonická Veřejnost zvýhodněné v kampani. To následně potvrdil i Ústavní soud. Volební místnosti se otevřely v sedm ráno, zavřou se ve 22 hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Strakonice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strany a hnutí tipovaly, jak dopadnou ve volbách

Průběh voleb budou kontrolovat i pracovníci Krajského úřadu Jihočeského kraje (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za Změnu pro Strakonice loni podal stížnost Karel Jánský kvůli tomu, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna.

Lidé budou v sobotu vybírat nové zastupitele na kandidátkách deseti politických stran, hnutí a uskupení. Nově půjde do voleb hnutí Trikolóra a taky Trojkoalice pro silné Strakonice složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Hnutí Změna pro Strakonice bude kandidovat v koalici s hnutím Starostové a nezávislí. 

Město požádalo o dohled nad volbami ministerstvo vnitra. Průběh voleb budou kontrolovat i pracovníci Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Komunální volby ve Strakonicích se budou opakovat. Ústavní soud odmítl stížnost vítězného hnutí

Číst článek

Ve Strakonicích více než rok nezasedalo zastupitelstvo. Město vede rada z volebního období 2014 až 2018, která má omezené pravomoci.

Nové volby do zastupitelstev se v sobotu uskuteční také v Nučicích u Prahy, Adamově na Kutnohorsku, Huzové na Olomoucku, Chuderově na Ústecku, Nebanicích na Chebsku, Korolupech na Znojemsku, Zelené Hoře na Vyškovsku, Lesní Hluboké a Bukovicích na Brněnsku. Většinou se v obcích rozpadla zastupitelstva.

Pokles počtu zastupitelů vzniká složením mandátu, což se stalo například v obci Bukovice, ale také úmrtím zastupitele, což nastalo v Korolupech.

Jitka Cibulová Vokatá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme