Ve Strakonicích se opakují komunální volby. Lidé si vybírají z kandidátů deseti stran a hnutí

Obyvatelé jihočeských Strakonic si volí nové zastupitelstvo. V sobotu se po roce opakují komunální volby. Krajský soud v Českých Budějovicích výsledky řádného hlasování zrušil kvůli narušení svobodné politické soutěže. Podle jeho rozhodnutí bylo hnutí Strakonická Veřejnost zvýhodněné v kampani. To následně potvrdil i Ústavní soud. Volební místnosti se otevřely v sedm ráno, zavřou se ve 22 hodin.

Strakonice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průběh voleb budou kontrolovat i pracovníci Krajského úřadu Jihočeského kraje (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za Změnu pro Strakonice loni podal stížnost Karel Jánský kvůli tomu, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna.

Lidé budou v sobotu vybírat nové zastupitele na kandidátkách deseti politických stran, hnutí a uskupení. Nově půjde do voleb hnutí Trikolóra a taky Trojkoalice pro silné Strakonice složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Hnutí Změna pro Strakonice bude kandidovat v koalici s hnutím Starostové a nezávislí. 

Město požádalo o dohled nad volbami ministerstvo vnitra. Průběh voleb budou kontrolovat i pracovníci Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Komunální volby ve Strakonicích se budou opakovat. Ústavní soud odmítl stížnost vítězného hnutí

Číst článek

Ve Strakonicích více než rok nezasedalo zastupitelstvo. Město vede rada z volebního období 2014 až 2018, která má omezené pravomoci.

Nové volby do zastupitelstev se v sobotu uskuteční také v Nučicích u Prahy, Adamově na Kutnohorsku, Huzové na Olomoucku, Chuderově na Ústecku, Nebanicích na Chebsku, Korolupech na Znojemsku, Zelené Hoře na Vyškovsku, Lesní Hluboké a Bukovicích na Brněnsku. Většinou se v obcích rozpadla zastupitelstva.

Pokles počtu zastupitelů vzniká složením mandátu, což se stalo například v obci Bukovice, ale také úmrtím zastupitele, což nastalo v Korolupech.

Jitka Cibulová Vokatá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme