‚Nedochází k porušení.‘ Přečtěte si, proč zemědělský fond vyplácel dotace Agrofertu i přes stopku v Bruselu

Premiér Andrej Babiš (ANO) ani ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) se na plnění unijního rozpočtu nepodílí. K tomu došli právníci na Státním zemědělském intervenčním fondu, když loni začala platit unijní směrnice ke střetu zájmů. Na základě interního stanoviska pak fond vyplácel dotace firmám z holdingu, a to i přes to, že Evropská komise peníze přestala posílat. Stopka přišla až ve chvíli, kdo do Česka dorazily předběžné závěry auditu.

Dokumenty Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zemědělský intervenční fond zvažuje kvůli rozhodnutí Evropské komise smírčí řízení

Státní zemědělský intervenční fond zvažuje kvůli rozhodnutí Evropské komise smírčí řízení | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Z uvedeného je zřejmé, že předseda vlády ČR ani ministr zemědělství ČR se na plnění unijního rozpočtu SZP (Společné zemědělské politiky, pozn. red.) nepodílejí a nevykonávají podle našeho názoru ani žádnou z dalších činností uvedených v čl. 61 finančního nařízení (příprava, audit, kontrola),“ stojí ve stanovisku ze srpna 2018, které redakce iROZHLAS.cz získala na základě informačního zákona.

Dotace Agrofertu neposíláme, potvrdil eurokomisař Oettinger. Audit možného střetu zájmů Babiše pokračuje

Číst článek

Evropská komise začala možný střet zájmů českého premiéra i ministra zemědělství řešit v druhé půlce loňského roku na podnět protikorupční organizace Transparency International. Od 2. srpna loňského roku totiž platí nová přísnější unijní pravidla ke střetu zájmů.

V prosinci pak eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger oznámil, že Evropská komise část dotací pro holding Agrofert pozastavila.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ale vyplácel peníze dál. „Ze strany platební agentury Státní zemědělský intervenční fond není důvod neproplácet,“ odpověděla na dotaz serveru ještě v květnu mluvčí fondu Vladimíra Nováková.

Interní stanovisko

Proplácení nebylo pozastaveno ani na základě interního stanoviska, které si fond nechal vypracovat u vlastních právníků. To už v polovině června redakci iROZHLAS.cz potvrdila mluvčí Nováková. „V loňském roce byl také zpracován posudek právním útvarem fondu - pro interní účely - k vyhodnocení dopadů nového finančního nařízení,“ uvedla.

Celé stanovisko redakce od fondu získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím a zveřejňuje jej v plném znění. V dokumentu se píše, že SZIF nařízení neporušuje, a to proto, že plnění rozpočtu společné zemědělské politiky má v Česku na starosti právě fond.

„Uvedené stanovisko bylo zpracováno za spolupráce více osob pro interní účely SZIF. Stanovisko vycházelo z informací dostupných ke dni vstupu nového finančního nařízení v platnost. Sama Evropská komise do zaslání předběžných zjištění v auditu ke střetu zájmů oficiálně žádný jednoznačný výklad čl. 61 finančního nařízení neposkytla,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz ředitel Sekce správních činností fondu, pod který právní odbor spadá, Jan Havlíček.

Následuje celé stanovisko odboru legislativně-právního:

Preventivní stopka

Fond změnil přístup vyplácení peněz poté, co do Česka dorazily předběžné závěry k auditu zemědělských dotací. Ty dosud nebyly zveřejněny, ředitel SZIF Martin Šebestyán ale na tiskové konferenci uvedl, že komise střet zájmů konstatuje.

Proto přistoupil k preventivnímu pozastavení proplácení investičních dotací firmám z holdingu Agrofert. „V současnosti jsou pro nás relevantní předběžná zjištění z auditu, ke kterým připravujeme odpověď,“ dodal Havlíček.

Evropská komise se v případě zemědělských dotací zajímá o investiční podporu, která je vyplácena v rámci Programu rozvoje venkova. Na nich Agrofert přes SZIF loni inkasoval 66 milionů. Nešlo přitom jen o evropské peníze – 33 milionů šlo z Bruselu, stejná částka pak z české státní kasy.

V minulosti šlo například o milionové dotace na modernizaci prasečích farem společnost SPV Pelhřimov z holdingu. Další firma Agrofertu, Kostelecké uzeniny, díky němu zase investovala do „vývoje a inovace postupů při krájení masných výrobků“ či „optimalizace bourání vepřového masa“, jak vyplývá z registru smluv.

Auditní mise

  • Od 2. srpna 2018 platí nová unijní směrnice, která střet zájmů upravuje. Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International kvůli tomu loni podala podnět do Bruselu. Premiér Babiš podle organizace má vliv na holding Agrofert, který v roce 2017 vložil do svěřenského fondu, a zároveň má možnost ovlivňovat rozdělování dotací.
  • Na počátku letošního roku kvůli tomu Evropská komise poslala do Česka auditní misi, která navštívila několik ministerstev. Unijní auditoři zavítali na ministerstva pro místní rozvoj, průmyslu, práce a sociálních věcí, na pražský magistrát či do Státního zemědělského intervenčního fond (SZIF).
  • Předběžné závěry prvního auditu dorazily do Česka na konci května a zveřejnila je řada médií. V dokumentu se píše, že podle auditorů český premiér ve střetu zájmů je, a Česko by tak mělo část dotací vracet.
  • Druhá část závěrů auditu, která se týká zemědělských dotací, přišla asi o týden později. Ten ale – na rozdíl od prvního dokumentu – zveřejněn nebyl. Šéf SZIF Martin Šebestyán nicméně na tiskové konferenci uvedl, že i druhý audit střet zájmů konstatuje.
  • Premiér Andrej Babiš střet zájmů dlouhodobě popírá. Stejně tak Agrofert, podle jehož mluvčího Karla Hanzelky probíhalo vše v souladu se zákonem.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme