Inspektoři varují před doplňkem stravy. Nařídili stažení nebezpečné šarže z trhu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varovala ve středu před nebezpečným doplňkem stravy B17 Preventum. Má obsahovat větší množství látky amygdalin, která se v těle metabolizuje na kyanovodík a kyanidy, než je povolené. Inspektoři nařídili stažení nebezpečné šarže z trhu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravinářská inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy s vysokým obsahem amygdalinu | Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

Inspektoři objevili nebezpečnou šarži doplňku stravy B17 Preventum s minimální trvanlivostí do 6. listopadu 2022 v olomoucké provozovně společnosti Herbamedicus. Posléze na výrobek upozornili.

„Varujeme všechny spotřebitele před konzumací uvedené šarže L 20-HM 709CZ-06.05,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

O Amygdalinu

Amygdalin je součástí různých doplňků stravy nabízených na tuzemském trhu, často pod označením vitamín B17, většina vědeckých studií ale vyvrací, že by se o vitamin jednalo. Vyskytuje se například v mandlích nebo v meruňkových jádrech a řada distributorů mu připisuje antioxidační účinky. Obvykle jej ale doplňky stravy obsahují přibližně 70 miligramů v jedné dávce.

„Laboratorní rozbor v doplňku stravy potvrdil v jedné doporučené denní dávce přítomnost látky amygdalin v množství 84,7 miligramu, což zhruba 3,5násobně překračuje maximální denní dávku, kterou lze považovat za bezpečnou,“ doplnil.

Kromě stažení nebezpečné šarže z trhu také odeslali inspektoři upozornění do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF. Zároveň zahájili správní řízení o uložení pokuty.

Inspekce o podobných případech informovala již začátkem koncem ledna a také začátkem března.

Nejprve při kontrole internetového prodeje zjistila nadlimitní koncentraci látky amygdalin v doplňku Amygdalín B17 ze Slovenska. A stejný problém měl i doplněk ProfiVit Vitamín B17 rovněž ze Slovenska.

Amygdalín B17 (vlevo) a ProfiVit Vitamín B17 | Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme