Tachovské školky praskají ve švech. Řešit musí i ukrajinské děti

Už mnoho let trápí Tachov nedostatek míst pro děti v mateřských školách. Situace se navíc kvůli nedalekým průmyslovým zónám zhoršuje a město v nejbližší době čekají mimořádné zápisy dětí ukrajinských uprchlíků.

Tachov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateřská škola

Mateřská škola | Zdroj: Shutterstock

V Tachově se připravují na zápis ukrajinských dětí do mateřských škol. Zatím pro ně připravili něco málo přes deset míst. Pokud jich ale přijde víc, včetně těch s povinnou předškolní docházkou, bude potřeba vyřešit, kam je umístit.

Přehrát

00:00 / 00:00

V celém Plzeňském kraji je aktuálně v mateřských školách 127 dětí uprchlíků. Poslechněte si víc

Například hledat prostory a zřídit takzvané dětské skupiny. Zástupci Tachova mohou také požádat o pomoc plzeňské hejtmanství.

„Ve školce máme 96 dětí, kapacita je každý rok naplněná hned v den zápisu,“ uvedla ředitelka Pošumavské mateřské školy Ladislava Pitrová. Letos podle ní přišlo k zápisu 44 dětí, přijato jich bylo 30.

Neumístily se ty, které mají trvalé bydliště mimo Tachov, a ty mladší tří let. 2. června proběhne další zápis pro děti z Ukrajiny, v Tachově je pro ně připraveno 14 míst, konkrétně v Pošumavské školce čtyři místa.

„Pokud se stane nějaký zásadní problém, že v září půjde abnormální množství dětí do mateřských a základních škol, budeme muset vymyslet, jak to vyřešíme, například formou dětské skupiny,“ plánoval vedoucí odboru školství v Tachově Josef Kožnar.

Na dotaci Tachov nedosáhl

Počet ukrajinských žáků v českých školách vzrostl za měsíc o 12 %. Inspekce kontrolovala jejich výuku

Číst článek

O něco větší kapacitu už Pošumavská mateřská škola mít mohla, jenže město podle nezávislého starosty Ladislava Macáka nedosáhlo na potřebnou dotaci. Začalo proto stavět z vlastních financí.

„Dotační program je vypsán tak, že je pouze pro velká města, podle počtu obyvatel žijících ve městě. Protože jsme malé město a nikdo nebere v úvahu průmyslovou zónu, která tady je, tak nemáme možnost na tu dotaci dosáhnout,“ uvedl.

V celém Plzeňském kraji je aktuálně v mateřských školách 127 dětí uprchlíků, z toho 63 v povinném předškolním vzdělávání. Vyplývá to z šetření ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

„V tento okamžik lze přijmout 790 dětí a od 1. 9. ještě 624 dětí,“ informovala mluvčí hejtmanství Eva Mertlová. Podle statistiky ministerstva vnitra je v Plzeňském kraji 1 174 ukrajinských dětí ve věku od tří do šesti let.

Michaela Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme