Topolánkova vláda potřetí čelí pokusu opozice o sesazení
Poslanci budou už potřetí v tomto volebním období hlasovat o nedůvěře vládě Mirka Topolánka. Návrh podali sociální demokraté, podpoří ho ale i komunisté. Jen tyto kluby však nemají potřebných 101 hlasů, aby se opozici podařilo kabinet sesadit.Hlasování o nedůvěře vládě můžete živě sledovat ve vysílání Radiožurnálu.
ČSSD a KSČM disponují dohromady jen 97 poslanci. Podle sociálního demokrata Davida Ratha má i přesto jednání smysl.
"Hlavně jde o tu symbolickou část, to znamená znova zrekapitulovat důvody, proč tato vláda tady být nemá, a k tomu institut vyslovení nedůvěry slouží. Pokud by se k tomu i náš záměr vyplnil, tak by to bylo nesmírně dobře," uvedl Rath.
Místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová považuje taktiku opozice za obstrukci. "Očekávám, že koalice bude určitě jednotná, a nemyslím si, sociální demokraté se svým návrhem uspějí. Vnímám ho jako takový pokus o politické divadlo. Chápu, že to k opozici patří, ale nic jiného za tím nevidím," řekl Němcová.
Sociální demokraté sázejí na to, že by proti vládě mohl hlasovat i někdo z koalice. Doufali, že vládní tábor vnitřně rozloží také spory kolem církevního zákona. I přes vyostřenou atmosféru v ODS, jejíž tři poslanci v úterý proti zbytku koalice prosadili odklad majetkového vyrovnání s církvemi (více zde), se však zdá, že Topolánkův kabinet třetí pokus opozice o jeho sesazení ustojí.
Poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který spolu s dalšími dvěma členy vnitrostranické platformy při jednání o církevním majetku hlasoval s opozicí, tvrdí, že vládu při jednání o nedůvěře podrží a k opozici se nepřidá. Také lidovečtí poslanci, pro které je vyrovnání s církvemi jednou z priorit, oznámili, že se za kabinet v dnešním hlasování postaví, stejně jako zástupci Strany zelených.
Sociální demokraté minulý týden zveřejnili 12 důvodů, proč by měl současný ministerský tým skončit (více zde). Kabinet je podle nich založen na korupci, ale přesto prý prosazuje řadu zásadních věcí, jako jsou změny ve zdravotnictví či umístění amerického radaru. Kritizují také nedávný návrat šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády. Předchozí dva pokusy opozice sesadit Topolánkův kabinet byly loni v prosinci a v červnu neúspěšné.
O předchozích hlasováních o nedůvěře Topolánkově vládě čtěte zde:
Vláda přežila hlasování o nedůvěře
Opozice neuspěla; Topolánkova vláda zůstává