Tresty pro kyanidové vyděrače potvrzeny

Vrchní soud v Praze potvrdil tresty v cause dvou kyanidových vyděračů. Petr Hirják a Patrik Jirsák tak stráví ve vězení osm a sedm let. První z nich se rozhodl podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Senát Vrcního soudu tak nevyhověl ani státní zástupkyni, která požadovala tresty vyšší, ani odvolání obou odsouzených. Patrik Jirsa a Petr Hirják byli definitivně uznáni vinnými, že loni v květnu hrozili otrávením jídla v nemocnicích a veřejných stravovnách kyanidem draselným. Od státu požadovali 300 milionů korun.

Oba muži by si své tresty měli odpykat ve věznici s ostrahou. Vyšší trest si Petr Hirják podle soudu zasloužil za to, že všechno vymyslel, zorganizoval a obstaral kyanid. On ale od začátku tvrdí, že je nevinný. Patrik Jirsa pak zůstane za mřížemi 7 let za své anonymní telefonáty a za to, že umístil kyanid v Praze 2. Už dříve se k tomu přiznal. Oba také musí nahradit škodu nemocnicím a ministerstvu zdravotnictví. Celkem jde o přibližně 450 tisíc korun

Hirják ale od začátku tvrdí, že je nevinný a Jirsa se mu mstí. Hirjákův advokát Filip Matouš proto podá dovolání k Nejvyššímu soudu: "Ten řetěz nepřímých důkazů jaksi není uzavřen. Podle mého názoru jediným důkazem proti obžalovanému Hirjákovi je pouze výpověď spoluobžalovaného Jirsy."

I další kyanidoví vyděrači odhaleni

Nebyl to první případ hrozby jedem a ani první trest za tento zločin. Tři a půl roku nepodmíněně dostal muž, který v srpnu hrozil otrávením pražské vodní nádrže. 29letý Ladislave Kopecký ze Svitav 25. srpna svou telefonickou výhrůžku o použití 10 litrů cyankali pro otrávení pražské vody podmínil získáním půlmilionové částky. Otec tříleté dcery, který zaopatřuje i dvě manželčiny děti, byl ve finanční tísni a zoufalým činem se snažil řešit manželskou krizi. Soud sice přihlédl k tomu, že obviněný svůj čin nedokončil, hned druhý den po telefonátu byl dopaden a přiznal se. Zároveň však zhodnotil šíření poplašné zprávy a pokus o vydírání jako vysoce společensky nebezpečné činy a odsoudil Kopeckého na 3,5 roku nepodmíněně ve věznici s dozorem.

S podmínkou odešel v půli prosince od pražského obvodního soudu další kyanidový vyděrač - důchodce František Jíra, který v létě vyhrožoval otrávením pitné vody v hlavním městě. Soud přihlédl k tomu, že 65letý bývalý horník nebyl dosud trestán a že se vydírání dopustil v těžké životní situaci.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme