Třetinu případů domácího násilí policisté zaznamenávají na severu Moravy
Celá třetina tuzemských případů domácího násilí se stane na severu Moravy a Slezska. Policisté od počátku roku vykázali z bytů desítky agresorů, kteří surově bijí své partnerky.
Jak upřesňuje ostravský policista Milan Chmura nejhorší je situace na Bruntálsku a Karvinsku. "Vysvětluji si to tím, že v Karviné je jedna z nejvyšších nezaměstnaností v rámci České republiky, stejně tak i Bruntálsko i Jesenicko. Tomu bych asi přikládal největší váhu. Nervozita, spousta volného času, možná frustrace osob, které nejsou zaměstnány, nejsou schopny najít zaměstnání, takže k tomu násilí ty osoby nemají daleko," doplnil policista.
Tisícovka severomoravských policistů už prošla kvůli domácímu násilí školením. Strážci zákona přitom musí pečlivě rozeznat, kdy je agresor nebezpečný a kdy si oběť napadení vymyslí, řekl zástupce ostravského policejního ředitele Josef Pravda.
"Policie řeší celou řadu jiných incidentů i v soukromí i v rodinách, které ale nesplňují podmínky nebo všechny znaky domácího násilí. To znamená, pokud je to taková italská výměna názorů, to znamená, že se oba partneři vzájemně napadají, útočí na sebe slovně i fyzicky, tak to není případ domácího násilí," upřesnil ředitel.
V současné době mohou oběti domácího násilí z Otrokovic nově využívat služeb Intervenčního centra ve Zlíně. V praxi to znamená, že pokud policisté v Otrokovicích budou řešit nějaký případ domácího násilí, nebo dokonce jejího původce vykážou na deset dní z domu, upozorní pracovníky Intervenčního centra, kteří pak nabídnou své služby oběti násilí.
Jedná se především o pomoc osobám ohroženým domácím násilím. Zprostředkování odborné právní, sociální a psychologické pomoci. Jde také ale o zajištění spolupráce mezi policií, lékaři, soudy a azylovými domy. Pomoc Intervenčního centra ve Zlíně je bezplatná.