Ultimátum VV končí, o vládě rozhodne odpolední K9

Po dnešku má být jasné, jestli a v jakém složení bude dál pokračovat vláda Petra Nečase. O půlnoci totiž vyprší ultimátum Věcí veřejných pro podepsání dodatku ke koaliční smlouvě. Zatím poslední schůzka stranických vyjednavačů skončila roztržkou kvůli rozpočtovým požadavkům, takzvaná K9 se znovu sejde dnes odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné | Foto: Filip Jandourek

Spory se vedou o rozpočet ministerstva školství a dopravy, které drží nejmenší vládní strana. Věci Veřejné požadují garance, aby resorty dostaly v příštím roce víc peněz. Občanští demokraté a TOP 09 to odmítají s tím, že jde o nový požadavek a o rozpočtu rozhoduje výhradně vláda. Jasno není ani v otázce personálních změn v kabinetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra v Ranním interview Radiožurnálu

„Podle koaliční dohody mají Věci veřejné nárok na 4 místa ve vládě a je na nich aby řekly, jak si to dál představují,“ řekl Radiožurnálu místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. Nevyloučil přitom změnu na postu ministra dopravy.

„Toto ministerstvo je podle koaliční dohody resort, který v tomto smyslu patří Věcem veřejným a my očekáváme, že řeknou svoji představu.“ VV požadují právě odchod ministra dopravy Radka Šmerdy, přestože ho strana do funkce před třemi měsíci sama navrhla.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík věří, že Věci veřejné svoji odpovědnost naplní a koalice se dohodne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík ve vysílání Rádia Česko

„Na druhou stranu i kdybychom se neshodli, tak konec koalice nepovažuji za tragédii. Mnohem horší by bylo prodlužování agónie. Jak řekl náš předseda Karel Schwarzenberg, je lepší hrůzný konec než hrůza bez konce.“

Pokud by VV vypověděly koaliční smlouvu, musely by se podle Gazdíka sejít všechny demokratické strany ve sněmovně a zkusit si domluvit společný postup, který by měl vést k předčasným volbám nebo k nějakému jinému uspořádání. Menšinový kabinet s podporou VV sice nevyloučil, osobně si ho ale nedovede představit.

„Pokud VV přicházejí stále s novými a novými požadavky a jsou přitom členy vládní koalice, nedovedu si představit, jak by to vypadalo, kdyby jejími členy nebyly. To by asi byly nové požadavky a vydírání dvakrát denně,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Igor Maňour, Lenka Šumová, Jan Pokorný, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme