Unijní žebříček vysokých škol by uvítali studenti i ministr Dobeš

Studenti by do dvou let mohli mít snazší výběr vysoké školy v Evropské unii. Brusel totiž plánuje, že by od roku 2013 mohl vzniknout žebříček unijních univerzit. Měl by pomoc zlepšit kvalitu vysokoškolského vzdělávání i počet absolventů vysokých škol. Návrh vítají čeští studenti i ministr školství Josef Dobeš.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti v posluchárně

Studenti v posluchárně | Foto: Jihočeská univerzita

Studenti by díky unijnímu žebříčku získali přehled o tom, jaké obory evropské školy nabízejí. Pomohlo by jim to ve výběru konkrétní školy buď na celé studium, nebo jen krátké stáže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na plán Bruselu zveřejňovat žebříček vysokých škol zjišťovala redaktorka Klára Bílá

Podle plánu Evropské komise by mělo být hodnocení založené na mnohem širších aspektech a kritériích, než jsou jen výsledky vědeckého výzkumu.

Započítávat by se do něj mělo třeba to, jak jsou univerzity zapojené do mezinárodních sítí, jak kvalitní výuku mají a jak jsou jejich absolventi úspěšní na trhu práce.

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) se návrhu nebrání. „Pro naše univerzity je to výzva zabodovat v tomto žebříčku. My sami jsme řekli, že chce podporovat centra excelence, to znamená naše nejlepší univerzity. Takže já s tím nemám problém, ale žebříčků existuje spousta, bude o jeden víc,“ uvedl Dobeš. Očekává, že například Karlova univerzita by mohla být do 50. místa.

Žebříček evropských univerzit vítají také studenti. Podle Michala Nováka z České studentské unie se budou se lépe orientovat v nabídce škol i oborů.

„Myslím, že by to usnadnilo hledání správné univerzity, kterou mohou studovat a ze které by našli dobré uplatnění do budoucnosti. Žebříček by mohl pomoct i v České republice, vysoké školy by mohly začít soutěžit o to, která z nich je lepší a prestižnější,“ podotkl Novák.

Český systém je třeba víc otevřít, míní sociolog

Evropský žebříček je jen jednou složkou plánu Bruselu na zlepšení vzdělání na vysokých školách. Studium by mělo také být víc prostupné, vysokoškoláci by mohli mít i větší možnost vzdělání v zahraničí.

A co by mělo udělat Česko pro kvalitnější vysoké školy? Podle sociologa Petra Matějů je především třeba systém vysokoškolského vzdělání diverzifikovat a otevřít daleko větší části populace.

„Musí se ve spodním segmentu vysokého školství vytvořit podmínky pro to, aby do něj vstupovali ti, kteří se chtějí připravit na trh práce, a ve vyšších patrech teprve připravit ty, kteří chtějí jít třeba po akademických drahách,“ míní Matějů.

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme