V části Hřenska byl vyhlášen stav ohrožení

Rychlé stěhování čekalo vpodvečer 13 obyvatel Hřenska na Děčínsku. Jejich evakuaci si vyžádala bezprostřední hrozba zřícení dvou nestabilních pískovcových masivů nad obecní tržnicí a okolními domy. Děčínský okresní úřad v této lokalitě Hřenska vyhlásil stav ohrožení. Geologové totiž při měření pohybu skal zaznamenali během několika posledních hodin hodnoty, které přesahují veškerá únosná rizika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evakuace tržnice v Hřensku | Foto: Libor Zavoral

Proto padlo rozhodnutí o evakuaci občanů a uzavření přístupu do tržnice a jejího okolí. Zatímco většina ze 13 obyvatel Hřenska se s nuceným přestěhováním do jednoho z místních hotelů na dobu nejméně deseti příštích dní smířila, některým ze čtyř desítek vietnamských trhovců se stánky opouštět nechtělo.

O vyhlášení stavu ohrožení požádal šéf Národního parku České Švýcarsko Zdeněk Patzelt na základě nejnovějšího měření vývoje pohybů na sledovaných skalách. Geologové doporučili okamžitě uzavřít prostor ohrožený pádem skal a zahájit sanaci.

Skály se nacházejí na území Národního parku České Švýcarsko. Podle ředitele Patzelta ale správa parku nemá mnoho možností, jak v celé záležitosti zasáhnout. "Samozřejmě můžeme nabídnout fyzickou pomoc, obratem vyřídíme veškeré náležitosti, které jsou nutné třeba k tomu, aby se ty zásahy mohly provádět".

Naděžda Hávová, Josef Suk, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme