V ohrožení zůstává Frýdlantský výběžek

Z povodní právě teď bojují lidé v části České Lípy - Dubice. Řeka Ploučnice se začíná rozlévat z břehů. Hasiči, policisté i lidé plní pytle s pískem a staví provizorní hráze. Voda dále nejvíce ohrožuje Mimoň a Zákupy. Vydatné srážky by měly dnes ustat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavené ulice v Chrastavě | Zdroj: ČTK


Nejhorší situace je ale zatím v Mimoni, kde v noci došlo i k evakuaci lidí. Stav ohrožení platí na Ploučnici a Svitávce. Česká Lípa je v pohotovosti, ale naštěstí se tam povodňová situace začíná uklidňovat. Voda z protrženého Mlýnského rybníka tam v noci ohrožovala obce Holany, Stružnice a Zahrádky. Vodu se naštěstí povedlo zadržet a České Lípě tak bezprostřední nebezpečí nehrozí, říkla Českému rozhlasu starostka Hana Moudrá.

Také situace na Frýdlantsku se postupně uklidňuje a voda pomalu klesá. I voda na Liberecku, Jablonecku a Semilsku klesá, viditelně jí ubývá v Chrastavě i Hrádku nad Nisou. Na Smědé, Nise a Jeřici ale stále platí stav ohrožení.

Pět zmařených životů

Záplavy v Libereckém kraji mají už pátou oběť. V Dolní Libchavě na Českolipsku utonul podle zdravotníků starší muž přímo ve svém domě. Další lidé utonuli už v sobotu v Lindavě na Českolipsku, dva v Raspenavě a jeden v Dětřichově na Liberecku. Další nejméně tři lidi záchranáři pohřešují.

Vlaky v zaplavených oblastech Libereckého a Ústeckého kraje stále nejezdí. České dráhy nepočítají s obnovením provozu dříve než v poledne.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na speciální stránce našeho webu.

Velká voda i u sousedů

S vodou bojuje také sousední Rakousko a Polsko. U našich severních sousedů jsou zatím hlášeny 2 oběti velké vody a podle aktuálních informací se i tam začíná situace pomalu uklidňovat. Tamním obyvatelům pomáhá také armáda a záchranáři z Německa.

Povodně jsou ale i v Asii. Nejméně 80 mrtvých a tisíce nezvěstných si vyžádaly sesuvy půdy a záplavy v Číně.

Milan Kopp, Tereza Bartůňková, Květa Moravcová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme