V Ústí nad Labem se očekává kulminace řeky

Povodňová situace se na většině míst začíná postupně uklidňovat. Výjimkou je Labe, které na středním a dolním toku dál nabývá na síle. Ostatní řeky v České republice buď stagnují, nebo klesají. Počet míst s nejvyšším stupněm povodňové aktivity se snížil z 62 v neděli na 46 v pondělí ráno. Nejpostiženější oblastí je zřejmě Jihomoravský kraj, konkrétně obce na Břeclavsku. Ty ohrožuje velké jezero. I to však už zaznamenalo pokles. S napětím sledují hladinu Labe obyvatelé Ústí nad Labem a v Děčíně. Ministr Bublan očekává krizové dny ve středu a ve čtvrtek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkokapacitní čerpadlo nasazené v Olomouci

Velkokapacitní čerpadlo nasazené v Olomouci | Zdroj: ČTK

V Ústí nad Labem by měla hladina řeky kulminovat na výšce 885 centimetrů. Střekovská zdymadla hlásila v pondělí před půlnocí 884 centimetrů. Je pravděpodobné, že do rána bude na vodočtu o dva centimetry méně. U pivovaru v Krásném Březně se propadla část komunikace a vznikla tam díra o rozměru tři krát osm metrů. Silnice je ale průjezdná.

Dopravní situace v centru města a na objízdných trasách je tak napjatá, že v pondělí primátor Petr Gandalovič dokonce uvažoval i o vyloučení osobní dopravy. Pak od svého úmyslu ustoupil. Přes Benešův most se díky úsilí hasičů pořád jezdí. Ti z něj nepřetržitě odčerpávají vodu prosakující podložím silnice a kanalizací. Radnice proto neustále vyzývá obyvatele města, aby využívali městskou hromadnou dopravu.

Na Děčínsku zůstává pod vodou celé Hřensko. Krizový povodňový štáb v Děčíně se snaží co nejdéle udržet dopravní spojení mezi oběma labskými břehy přes Nový most.

Pokud nebude možné zachovat běžný rozsah městské dopravy, dojde na kyvadlový provoz vlaků. Na něj budou navazovat u východního hlavního železničního nádraží autobusy. Pro jízdy soukromých vozidel nebude nouzová komunikace přes Červený vrch volná.

Na ukázněnost motoristů spoléhá šéf děčínské městské policie Marcel Horák. "Řidiči si snad uvědomí, že ta situace je poměrně vážná."

Jezero u Jevišovky ustupuje

Situace na jižní Moravě v okolí řeky Dyje se zklidňuje. Hladina toku klesá a například ve Znojmě už ráno krizový štáb odvolal evakuaci. Pozastavena byla navíc evakuace Jevišovky a obce Novosedly. Obě ale nadále ohrožuje asi pětisethektarové jezero vody v polích.

Jezero u Jevišovky v pondělí kleslo asi o 20 centimetrů. V úterý se v obci sejde krizový štáb a podle místostarosty Jana Týčera evakuaci zřejmě úplně ukončí. Stejné jezero ohrožuje také sousední Novosedly. Tam jihomoravský hejtman Stanislav Juránek vyhlásil evakuaci v pondělí po půlnoci. Proti tomu se ale postavilo vedení obce a přesun obyvatel do bezpečí nakonec pozastavilo.

"Jsem si vědom nebezpečí, které tady hrozí. Ale je potřeba přijímat skutečně věci operativně, a nejen pro to, že tady to nebezpečí hrozí, vyhlásit evakuaci, která byla určitě zbytečná," uvedl novosedelský starosta František Trefilík. Evakuaci Novosedel zažili obyvatelé už v roce 2002. Letos je podle nich situace klidnější.

Lužnice a Nežárka pozvolna klesají

V pozvolném poklesu pokračují i hladiny Lužnice a Nežárky, které na jihu Čech nejvíc škodily. Na horním toku Lužnice už platí jen druhý stupeň povodňového nebezpečí. Ve Veselí nad Lužnicí, kde se do svých zatopených domů stále nemůže vrátit více než tisícovka lidí, je už opět průjezdná páteřní komunikace přes město.

Svůj vzestup zatím nezastavil Staňkovský rybník na Třeboňsku u rakouských hranic. Podle ředitele Rybářství Třeboň Jana Hudy ale nehrozí, že by se mohl vylít přes hráz. Vodohospodáři na jihočeských přehradách, na Malši a Vltavě mají pro další tání na horách připraveny zásobní prostory.

Ústřední krizový štáb začíná připravovat pomoc

Kvůli povodním dnes poprvé zasedal ústřední krizový štáb - začíná připravovat pomoc zasaženým oblastem. V první řadě jedná s hejtmany a sbírá jejich požadavky. Štáb mimo jiné zajišťuje dostatek vysoušečů, čerpadel a pytlů s pískem. Aktivoval také zásobování pitnou i užitkovou vodou a poštovní služby.

"Z jednání krizového štábu jasně vyplynulo, že krizové dny mohou nastat ve středu a ve čtvrtek. Proto chceme prognózu počasí, chceme simulaci toho, co se stane, když třeba spadne více vody, než je v tuto chvíli jasné," řekl ministr vnitra František Bublan. Od toho se bude vyvíjet další manipulace na vodních dílech.

Ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán občany zase ujistil, že pytlů a písku je dostatek. Ve středu má skončit revize vysoušečů. Podle něho bude připraveno k distribuci šest tisíc vysoušečů do postižených oblastí. K dispozici budou také agregáty a desinfekční prostředky.

Blíží se také vydávání důchodů, proto na jižní Moravě funguje pojízdná pošta a také systém náhradních pošt. "V případě déletrvajících záplav budou všechny tyto dávky státní sociální podpory uloženy a vydávány v průběhu následujících měsíců," řekl náměstek ministryně informatiky Pavel Kolář.

Konečný účet za škody z velké vody se bude podle odhadů ekonomů pohybovat v miliardách korun. V porovnání s předešlými ničivými povodněmi z let 1997 a 2002 budou ale mnohonásobně nižší.

Více na SPECIÁLU Povodně 2006.

Josef Suk, Ivan Mls, Michal Záboj, Alžběta Havlová, Vilém Janouš, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme