Václav Havel apeluje na rychlou transformaci NATO

Při zahájení doprovodné akce summitu, dvoudenní konference nazvané Transformace NATO, se český prezident Václav Havel vyslovil pro rychlé a zřetelné změny aliance. Zdůraznil, že se musí proměnit v nástroj, který bude schopný účinně čelit naprosto novému souboru hrozeb včetně teroristických útoků. Projev Václava Havla si můžete vyslechnout v plném znění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Havel a G. Bush | Foto: Michal Doležal

Rychlá transformace je předpokladem toho, aby Severoatlantická aliance mohla i nadále plnit své původní poslání - obranu společně sdílených hodnot. Musí se proměnit v nástroj, který bude schopný účinně čelit naprosto novému souboru hrozeb, mezi něž patří teroristické útoky. NATO podle Václava Havla nemůže být už jen "velký, leč trochu prázdný systém, který má mnoho velitelů bez vojska a mnoho výborů a komisí bez velkého vlivu a který jsou členské státy pouze připraveny - v případě nutnosti - naplnit vyčleněnými částmi svých armád".

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev V. Havla na konferenci Transformace NATO

"Má-li mít aliance dnes smysl, pak musí být především organizací vybavenou velkým množstvím dobře a rychle zpracovávaných informací, organizací schopnou bleskově se rozhodovat a ihned nasazovat, kdekoli je to zapotřebí, buď své stálé, vždy připravené a skvěle vycvičené jednotky rychlého nasazení, anebo specializované síly různých armád," zdůraznil ve svém projevu prezident.

Právě takové specializované jednotky by byly schopné čelit moderním nebezpečím, jakými jsou terorismus, jaderné, chemické či bakteriologické zbraně. "I když se to nemusí leckomu líbit, přinejmenším část těchto jednotek by neměla mít jen vojenský, ale do značné míry i policejní charakter," podotkl Havel.

Takovéto přeměně aliance podle něj bránila a zdržovala setrvačnost, byrokratismus a léta budované návyky. "S touto setrvačností je třeba se utkat dřív, než bude pozdě," podotkl český prezident. Podle něj dokumenty, které mají projednávat účastníci summitu, navazují na dříve přijaté strategické záměry a znamenají další významný krok pro přeměnu NATO.

Konference bude odpoledne pokračovat ve Valdštejnském paláci, kde vystoupí generální tajemník NATO George Robertson.

Rozšiřování aliance má podle Václava Havla i své hranice a jejich překročení by jí vzalo smysl. "NATO je totiž, jak já aspoň tomu rozumím, organizací mimo jiné i v určitém smyslu regionální: zahrnuje velmi specifický civilizační prostor, nazývaný euroatlantickým či euroamerickým anebo prostě slovem Západ," prohlásil. Český prezident znovu naznačil, že není pro, aby se členem NATO stalo i Rusko, které považuje za "svébytnou euroasijskou mocnost".

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme