Ve věku 95 let zemřel veterán leteckých bitev Jaroslav Hofrichter

V Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích zemřel včera ve věku 95 let druhoválečný veterán a plukovník ve výslužbě Jaroslav Hofrichter. Informovala o tom ČTK s odkazem na Jiřího Caletku z tiskového oddělení ministerstva obrany. Někdejší palubní střelec sloužil u 311. bombardovací perutě Royal Air Force (RAF), jejímiž členy byli výhradně Čechoslováci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve věku 95 let zemřel veterán druhé světové války a plukovník ve výslužbě Jaroslav Hofrichter (na snímku z 9. prosince 2010)

Ve věku 95 let zemřel veterán druhé světové války a plukovník ve výslužbě Jaroslav Hofrichter (na snímku z 9. prosince 2010) | Zdroj: ČTK

„Odešel hrdina, který v řadách RAF neváhal nasadit život v boji za obnovení naší národní svobody. Čest jeho památce,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Rodilý Plzeňan začal v 15 letech navštěvovat tamní aeroklub, o tři roky později se přihlásil k pilotnímu výcviku. Po okupaci nacisty zamířil v roce 1940 přes Jugoslávii do britské Palestiny, kde vstoupil do československé armády v zahraničí.

Po přesunu do Velké Británie se přihlásil k letectvu a působil u 311. československé bombardovací perutě RAF jako palubní střelec a inženýr. V letech 1941 až 1945 nalétal na strojích Wellington a Liberator 680 operačních hodin.

„Já musím říct, že jsem měl štěstí. Za války musíte mít alespoň kousíček štěstí,“ říká na záznamu z archivu Českého rozhlasu Jaroslav Hofrichter.

„Když řekli, že půjdeme na lodičky, tak měl člověk, jak se říká, sucho v krku. To jste musel vlétnout v malé výšce. Němci ty lodičky měli opevněný. Kdybych řekl, že jsem se nikdy nebál, lhal bych. Ale vždycky jsme šli do toho,“ vzpomínal na letové operace proti nepřátelským lodím, které považoval za nejnebezpečnější.

Po válce sloužil jako palubní mechanik u leteckého dopravního pluku v Praze-Kbelích. V roce 1949 byl zatčen, vyslýchán a poté propuštěn z vojenské služby. Až do odchodu do důchodu v roce 1975 pracoval jako seřizovač automatů v podniku Tesla Karlín. V roce 1990 byl mimořádně jmenován do hodnosti podplukovníka a následující rok byl jmenován plukovníkem.

Plukovník Hofrichter byl nositelem řady československých, českých i spojeneckých vyznamenání. V roce 2014 obdržel Záslužný kříž ministra obrany I. stupně.

V současnosti žije v Česku už jen asi 700 válečných veteránů z druhé světové války. „Už nás tolik není. Odcházíme,“ poznamenal na oslavách dne vítězství na Vítkově Miloslav Masopust, válečný veterán z východní fronty.

ČTK, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme