Velká voda zvýšila zájem o protipovodňové zábrany
V souvislosti s velkou vodou roste zájem o protipovodňové zábrany. Větší poptávku zákazníků zaznamenal například výrobce mobilních zařízení ze Senetářova na Blanensku. Zájem ze strany měst a soukromých subjektů ale podle výrobců protipovodňových zábran většinou netrvá dlouho.
V bývalém vojenském objektu na okraji Senetářova na Blanensku se mobilní protipovodňové zábrany vyrábějí patnáct let. Firma Eko-systém čítá jedenáct zaměstnanců. Přenosné hrazení dodala například do Prahy, do Děčína anebo do Třebíče.
„Celkově bych řekl, že my máme tak kolem deseti tisíc metrů čtverečních metrů, přičemž Praha sama o sobě má řádově nějakých pět a půl šest tisíc čtverečních metrů hrazení,“ popisuje jednatel firmy Eko-system Ladislav Srubek.
S jednatelem firmy vyrábějící protipovodňové stěny mluvil redaktor Michal Záboj.
Pro Prahu také firma dodala zatím nejvyšší protipovodňové zábrany. Tróju chrání šest metrů dvacet vysoká stěna. Stavět vyšší stěny prý není příliš praktické.
„Protože si uvědomme, že do té výše je potřeba použít nějakou mechanizaci, čili jsme omezeni zdvihem vysokozdvižné plošiny, kterou k tomu nutně potřebujeme, abychom to tam dali. A ono to taky není účelné, spíš je lepší to posadit dál od řeky do terénu tak, aby hráz nemusela být tak vysoká, vysvětluje pan Srubek.
Zájem o mobilní hrazení roste úměrně tomu, jak se objevují povodně. Poslední dny tak přinesly zvýšenou poptávku, která ale vzápětí stejně jako velká voda opadá, říká jednatel.
„Samozřejmě to se projeví vždycky zvýšeným zájmem, především návštěvou na webových stránkách i různými poptávkami. Pak to opadne, protože vybudovat protipovodňovou ochranu není záležitost týdne, měsíce nebo jednoho roku,“ konstatuje jednatel.
„To znamená, to jsou investiční celky, které se připravují projekčně, protože k tomu je nutná stavba a stavba podzemních stěn, která s tím souvisí. Čili to jsou záležitosti, které se potom táhnou roky, než dojde k realizaci,“ dodává.