Veterináři mají podezření na osmý případ BSE v zemi

V České republice se zřejmě vyskytl osmý případ nemoci šílených krav. Státní veterinární správa odhalila rychlými testy onemocnění u čtyřleté krávy ze společnosti ZEMOS ve Velkých Němčicích na Břeclavsku. Nemoc definitivně prokáže až kontrolní test.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Test bude podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna hotový příští týden: "Jak se mohla nakazit se nyní dá těžko říci. Byl založen konfirmační test, jehož výsledky budou známy zřejmě koncem příštího týdne. Nepředpokládáme, stejně jako dosud,že by tento test vyvrátil první zjištění," uvedl Duben.

Státní veterinární správa uvedla, že nakažená kráva pochází ze stáda 570 kusů. Podle pravidel se při potvrzení BSE utratí vrstevnice, tedy zvířata o rok mladší a o rok starší než nemocně dobytče, a také kusy, které přijímaly nebo mohly přijímat stejnou potravu během prvního roku života pozitivního kusu.

Ředitel společnosti ZEMOS Jiří Vávra odhadl, že by mohlo jít o zhruba 250 krav. Veterináři však teprve budou počty upřesňovat podle evidence družstva. Kráva byla podle Vávry stará 46 měsíců a nemá žádné potomky. Jediné její tele se totiž narodilo mrtvé. Škodu zatím ředitel odhadl na více než šest miliónů korun.

Na farmě ve Velkých Němčicích zavládlo velké překvapení. Zpráva o podezření na BSE zaměstnance zaskočila, většinou ale doufají, že se nemoc nakonec neprokáže. V podniku nyní platí zákaz přesunu dobytka mezi jeho třemi farmami. Příští týden začne selekce krav k případnému utracení a příprava na samotnou porážku, která pravděpodobně proběhne přímo ve Velkých Němčicích.

ZEMOS se v posledních osmi letech zaměřoval na šlechtění a zvyšování užitkovosti stáda krav. Pozitivní výsledky rychlých testů na onemocnění BSE u zvířete z tohoto družstva však podle Vávry dopadnou na nejmladší a nejnadějnější kusy tvořící základ nového stáda. "Zhatí to osmiletou práci družstva při chovu stádu," posteskl si ředitel.

Výskyt BSE ve Velkých Němčicích je už osmým případem v zemi. Zatím poslední prokázaný případ BSE zjistili veterináři v chovu akciové společnosti Zeos z Lomnice nad Popelkou na konci října, krátce po zjištění šestého případu. Utraceno bude z preventivních důvodů několik stovek zvířat. Česká republika dosud vyšetřila na BSE více než 450 tisíc zvířat.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Martin Hromádka, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme