Veterináři zachytili případ klusavky

Laboratorní testy potvrdily výskyt jednoho případu klusavky u ovce v České republice. Nakažená ovce pocházela z chovu farmáře v Helvíkovicích u Žamberka na Orlickoústecku. Podle muvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna není toto onemocnění přenosné na člověka. Ministr zemědělství přesto svolává jednání Ústřední nákazové komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ovce | Foto: Martin Hromádka

Jak mluvčí upřesnil, nakažená ovce byla do dovezena z Holandska. O konkrétních opatřeních v chocvu v souvislosti s výskytem klusavky rozhodne ministr zemědělství v pondělí na doporučení Ústřední nákazové komise. "My bychom navrhovali podobné opatření jako v Holandsku, to znamená, že bychom nepočítali s vybíjením," řekl Duben.

Onemocnění je v Evropě známé už 200 let, u nás zatím zaznamenáno nebyla. Jedná se o chronické infekční onemocnění ovcí vyvolané infekčními priony. Patří do skupiny transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE), do které spadá i takzvaná nemoc šílených krav (BSE), encefalopatie norků, koček či chronické chřadnutí jelenů. Transmisivní znamená přenosné, spongiformní pak houbovité a encefalitida je nezánětlivé poškození mozku.

Jaroslav Hausdor, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme