Vláda bude řešit novou žalobu na Evropskou komisi. Chce se soudit kvůli dotaci 1,6 milionu pro Agrofert

Vláda v pondělí projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím pro Agrofert. K evropskému soudnímu dvoru ji musí podat do 10. června, poté ztratí možnost do sporu vstoupit. Brusel vzhledem k auditními šetření možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nadále blokuje peníze na jeden projekt v objemu 1,6 milionu korun. „Víte víc, než já,“ uvedl pro iROZHLAS.cz šéf kabinetu s tím, že opět opustí při jednání místnost.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SMS reakce od premiéra Andreje Babiše, kterou poslal redaktorce iROZHLAS.cz

SMS reakce od premiéra Andreje Babiše, kterou poslal redaktorce iROZHLAS.cz | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Návrh na podání žaloby bude předložen v pondělí na vládu,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Do Strakovy akademie ji stejně jako posledně odnese šéf resortu Miroslav Toman (za ČSSD).

Silnější premiér i klička pro střet zájmů. 5 novinek, které se vláda snažila prosadit ve stínu koronaviru

Číst článek

Pokud žalobu kvůli blokované platbě Agrofertu kabinet schválí, k Soudnímu dvoru Evropské unie ji poté podá ministerstvo zahraničí. „Jde o standardní právní postup, který se nevymyká jakémukoli jinému postupu v minulosti. Bližší informace poskytneme po jednání vlády,“ doplnil Bílý.

Žaloba následně přejde do rukou Martina Smolky, vládního zmocněnce pro zastupování státu před unijním tribunálem. „Meritorní argumentace je totožná jako v případě minulé žaloby, pouze byla doplněna o argumentaci z nálezu Ústavního soudu, který byl v mezidobí vydán,“ reagoval na dotazy redakce.

Smolek odkazoval na rozhodnutí Ústavního soudu z letošního února, který zamítl návrhy prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona o střetu zájmů. Celý nález si můžete přečíst zde.

Blokované peníze

Česká vláda se rozhodla na popud ministerstva zemědělství Evropskou komisi zažalovat už zkraje února, jak upozornil Deník N. A to přesto, že unijní kontroloři krátce předtím na schůzce se zástupci tuzemských úřadů avizovali, že balík peněz pro holding Agrofert – tedy s výjimkou jednoho projektu – odblokují. Toman to tehdy vysvětloval tím, že jde o princip. Vláda tak žalobu připustila.

Prodloužení lhůty

Zatímco práce na takzvaném zemědělském auditu zatím běží podle plánu, v případě první kontrolní zprávy požádalo ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou (za ANO), které odpověď pro Brusel připravuje, o odklad. Žádost zdůvodnilo krizovou situací kolem koronaviru, Evropská komise resortu podle Dostálové vyhověla a termín prodloužila do 5. června, tedy o dva měsíce.

Brusel dané platby – předložené v posledním čtvrtletí roku 2018 a prvním loňském čtvrtletí v celkové výši 6,3 milionu korun – pro holding Agrofert pozastavil kvůli probíhajícímu auditnímu šetření o možném střetu zájmů šéfa kabinetu.

Šlo o peníze na projekty financované z Programu rozvoje venkova. Kdy přesně byly schváleny, ale nikdo oficiálně neřekl. Je tak možné, že jde třeba o projekty, které holding získal ještě před platností českého zákona o střetu zájmů nebo v době, kdy Babiš nebyl ve vládě.

Nová žaloba

Na začátku dubna vše nabralo nový spád. Došlo totiž k dohodnutému uvolnění většiny zmiňovaných peněz, jak informoval iROZHLAS.cz. Vláda tak má v plánu – vzhledem ke zrušení rozhodnutí Bruselu – vzít původní žalobu zpět. A podat novou kvůli dosud blokované platbě na projekt Agrofertu za 1,6 milionu korun.

„Původní žaloba bude stažena současně s podáním nové,“ upřesnil redakci mluvčí ministerstva Bílý. Lhůta pro podání nové žaloby vyprší 10. června.

Původní žalobu kabinet odsouhlasil jednomyslně. Babiš se jednání a hlasování v minulosti neúčastnil, aby vyvrátil podezření, že může rozhodování ovlivňovat. Informace ho pravděpodobně překvapila. „Nic o tom nevím, na programu vlády to není,“ reagoval v SMS zprávě pro iROZHLAS.cz premiér. Na otázku, jestli půjde před tímto bodem ze sálu, odepsal: „Jo, do sklepa.“

12 rad pro Babiše a vládu, jak se vyhnout střetu zájmů. Kontrolní mise europoslanců chce nulovou toleranci

Číst článek

Vládní úřady si od žaloby vedle proplacení dotace slibují také to, že evropský soudní dvůr vyjasní výklad českého zákona o střetu zájmů v případě dotací vyplacených skrze Státní zemědělský intervenční fond. Ten loni v listopadu po analýze tuzemské legislativy oznámil, že se na něj nevztahují rozpočtová pravidla, tudíž ani paragraf o střetu zájmů.

Zemědělský fond tak začal Agrofertu dotace z unijní kasy opět vyplácet, a to aniž by měl záruku, že mu Brusel platby posléze skutečně proplatí. Nadále však platí, že dotace na projekty schválené po srpnu 2018, kdy začala platit přísnější evropská směrnice o střetu zájmů, jsou stále pozastavené.

Soudní pře je důsledkem auditního šetření Evropské komise, které v Česku proběhlo zkraje loňska. Zatímco u zemědělských dotací se na finální závěry stále čeká, první audit řešící kohezní fondy je už hotový. Do Česka dorazil loni v prosinci. Unijní kontroloři v něm došli k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů. Na tahu je nyní ministerstvo pro místní rozvoj, které má na starosti českou reakci.

Premiér Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá a označuje šetření za politickou záležitost. Stejně tak jakékoli pochybení odmítl opakovaně i holding Agrofert.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme