Vláda hlasování o nedůvěře přežila. Alespoň zatím

Sedmnáct hlasů chybělo opozici ke svržení vlády Petra Nečase. Na potřebnou stojedničku nedosáhla ani za přispění bývalých poslanců Věcí veřejných Kristýny Kočí, Stanislava Humla a Jaroslava Škárky. Proti návrhu hlasovalo 114 poslanců koalice, chyběla jen poslankyně Věcí veřejných Jana Suchá, která se ze schůze omluvila. Poslanci o nedůvěře hlasovali včera krátce před desátou večer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26. 4. 2011, poslanci ČSSD

Poslanecká sněmovna 26. 4. 2011, poslanci ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Jediným překvapením při zatím druhém hlasování o nedůvěře vládě bylo vystoupení poslance za TOP 09 Daniela Korteho. Ten své stanovisko k návrhu ČSSD pojal opravdu nezvykle. Slova Proti zákonu totiž vyzpíval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová ve Světě o osmé.

I když se to opozici nelíbilo, bylo Korteho vystoupení uznáno jako platné hlasování. Sám Korte poslancům vysvětlil, že v řádu je pouze uvedeno, co má poslanec říct, nikde tam ale není, jakým způsobem to má říct.

To, že ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga museli na hlasování budit, už nikoho nepřekvapilo. Sociální demokraté prohru čekali, a mají proto podle svého předsedy Bohuslava Sobotky plán na další útok na vládní pozice.

Poslanecká sněmovna 26. 4. 2011, premiér Petr Nečas a nový ministr vnitra Jan Kubice | Foto: Filip Jandourek

„Nadále budeme vládu kontrolovat a v situaci, kdy bude cítit, že je vhodný okamžik pro to, abychom přišli s vhodným návrhem na nové hlasování o nedůvěře vládě, tak takovýmto způsobem učiníme,“ řekl Sobotka.

Včerejší hlasování s předem jasným výsledkem každopádně za zbytečné nepovažuje. „V době vlády Mirka Topolánka, to byla také dost příšerná vláda, jsme museli hlasovat celkem pětkrát, než se nám podařilo nashromáždit dostatečné množství poslanců, abychom této vládě vyjádřili nedůvěru,“ řekl Sobotka.

Jediným řešením, jak dosáhnout ‚nápravy poměrů‘ je podle ČSSD vypsání nových voleb. „Lidé teď mohli devět měsíců pozorovat i takzvané nové politické strany, jako jsou Věci veřejné a TOP 09. Řada lidé se cítí zklamána rozporem mezi jejich předvolebními sliby a povolební realitou. Čili nové volby, dohoda politických stran o rozpuštění poslanecké sněmovny,“ shrnul předseda ČSSD.

Další zkouška v červnu

Výsledek hlasování nebyl překvapením ani pro premiéra Petra Nečase. Nicméně, potěšila ho vystoupení koaličních poslanců. „Především jsem rád, že i z vystoupení všech koaličních politiků zazníval především důraz na reformy,“ poznamenal premiér.

Poslanecký klub VV na večerním jednání svolaném předsedou Johnem vyloučil ze svých řad dosavadní šéfku sněmovní frakce Kristýnu Kočí a poslance Stanislava Humla. Širší vedení VV vyloučilo Kočí i ze strany. | Foto: ČTK

Schůze poslanců trvala přes sedm hodin. Opozice vládní koalici tvrdě kritizovala. Nejvíce se pak u řečnického pultu mluvilo o straně Věcí veřejných. Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek například prohlásil, že Víta Bártu už nelze politicky očistit, ani kdyby se týden koupal v savu.

Bárta, který před poslanci vystoupil o několik hodin později pak řekl, že chápe, že některé lidi znervózňuje, že se jako sponzor VV neschovává a šel do politiky. Zároveň poznamenal, že nechápe démonizaci bezpečnostní agentury ABL.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček ve Světě o desáté.

O osudu vlády Petra Nečase se bude znovu rozhodovat před prázdninami. To se chystá kabinet spojit hlasování o důvěře s reformními zákony. „Naše setrvání ve vládě je vázané na shodě na zdravotnické a důchodové reformě. A pan premiér také jasně deklaroval, že hodlá do konce jara obměnit svůj kabinet, takže i na to je vázaná naše důvěra,“ řekla místopředsedkyně VV a sněmovny Kateřina Klasnová.

Premiér Nečas pak podle Věcí veřejných také nemá předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi mluvit do jeho personálních pravomocí. Nečas totiž odmítá, aby si John vzal na Úřad vlády, kde se má zabývat korupcí, bývalého náměstka na vnitru Michala Moroze.

Podmíněná důvěra vládě ze strany Věcí veřejných může mít ale i jiný důvod. „Věci veřejné mají strach o přízeň u svých voličů, protože, i když to nikdo z koalice neřekne, nejvíce musela zacouvat právě tato strana,“ poznamenal komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Patricie Polanská, Věra Pfeifferová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme